10 nejstrašidelnějších hororů v historii: U Půlnočního klubu tuhne krev v žilách každé dvě minuty
Blíží se Halloween a Netflix v poslední době přinesl pořádnou hororovou nálož. Nový seriál Půlnoční klub měl premiéru začátkem října a již zaznamenal zápis do Guinessovy knihy rekordů. První díl s příznačným názvem Závěrečná kapitola překonal světový rekord v počtu "lekaček" v jedné televizní epizodě. Pojďme si ale připomenout i pár kultovních děl z minulosti. V redakci eXtra.cz jsme pro vás připravili žebříček 10 nejstrašidelnějších hororů v historii.
Půlnoční klub
Nový seriál Půlnoční klub zaujal diváky již první epizodou, za kterou si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů. Do hodinového dílu totiž nacpal neuvěřitelných 21 lekaček, takzvaných jumpscares. Chvíle překvapení a hlavně strachu a leknutí tedy přijde zhruba každé dvě minuty.
Nové dílo režiséra Mika Flanagana sleduje příběh luxusního hospicu pro náctileté umírající pacienty, kteří mezi sebou uzavřou děsivou dohodu. Kdo zemře jako první, pošle ostatním zprávu ze záhrobí. Seriál Půlnoční klub měl premiéru 7. října 2022.
Sinister
Vědecká studie Science of Scare od roku 2020 hledá nejstrašidelnější film pomocí měření srdeční sekvence 250 dobrovolníků při sledování zhruba 40 filmů. Horor Sinister se od počátku drží na prvních příčkách.
Ellison, autor detektivek, se s rodinou záměrně přestěhuje do domu, kde došlo k surové záhadné vraždě předchozích obyvatel. Následně na půdě objeví staré filmové pásy, které odhalují ještě více zrůdností, a jemu dochází, že se dostal na stopu nadpřirozené entitě, která pak ohrozí i jeho vlastní rodinu.
Megan is missing
I otrlí diváci se shodují, že by tento horor podruhé vidět nechtěli, ba dokonce litují, že ho vůbec kdy viděli. Snímek Megan is Missing byl natočen již roku 2011, ale stále vzbuzuje velké kontroverze. Příběh dívky, jež se seznámí s cizincem na internetu, který se ukáže, že není tím, kým být měl, se zdá být stále aktuálnější.
Film působí velmi realisticky díky použité technologii found footage, při níž se používají všemožné domácí videonahrávky a webkamerové záběry. Podobný styl byl použit i u filmu Záhada Blair Witch.
The Evil Dead
Druhý film Sama Raimiho vyvolával v lidech pocity zvracení. Dnes již kultovní dílo z roku 1981 se odehrává v lesní chatě, kde parta mladých kamarádů objeví Knihu smrti, a co se odehrává dál, je již zřejmě jasné. Na filmu nejvíce zaujmou opravdu příšerné a hrůzyplné, i když dnes spíš komické masky a dokonalé přehrávání herce Bruce Cambella. Ten pak vystupuje i v pokračování The Evil Dead II, které již má označení horor/komedie.
Sirotek
Horor Orphan (Sirotek) z roku 2009 se letos dočkal svého pokračování, filmový příběh se přitom ale děje před událostmi prvního snímku. Hlavní postavou je promiskuitní třicetiletá žena, uvězněná kvůli genetické poruše v těle třináctileté dívky, která aby dosáhla svého, jde i přes mrvoly. Zajímavostí je, že tuto roli ztvárnila herečka Isabelle Fuhrman poprvé ve dvanácti letech a v prequelu si ji zopakovala již ve svých pětadvaceti.
American Horror Story
Seriál American Horror Story má tu zvláštnost, že každá série má téměř stejné herce, ale úplně jiný příběh i prostředí. V jedné sezóně se tak podíváme do strašidelného domu v současném LA, pak do psychiatrické léčebny v 60. letech, jindy mezi čarodějnický coven v New Orleans, navštívíme Freak Show v 50. letech, hotel vedený upírkou v podání Lady Gaga a tak dále. Seriál nyní přišel s 11. sérií s názvem New York City a vypadá, že v nejbližší době končit nehodlá.
Tvůrce Ryan Murphy chrlí v poslední době jeden úspěšný seriál s hororovou tematikou za druhým. Mezi poslední patří například Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera, mysteriózní drama Vidím vás nebo thriller Radchedová.
V zajetí démonů
Film podle skutečné události se dočkal dvou pokračování, z nichž každý sleduje jiný případ, který řešila dvojice legendárních vyšetřovatelů paranormálních jevů Ed a Lorraine Warrenovi. Tento první se stal v 70. letech rodině Perronových, která si koupila farmu na Rhode Islandu. Podle Lorraine Warrenové rodinu strašilo hned několik duchů, z nichž ten nejnebezpečnější patřil čarodějnici, jejíž rodina sama v minulosti v domě žila a tragicky zemřela. Horor V zajetí démonů režiséra Jamese Wana patří k nejoblíbenějším filmům tohoto žánru.
Kruh
Zápletku tohoto celosvětově známého filmu zná snad každý. Existuje putovní videokazeta plná obrazů jako vystřižených z těch nejtíživějších snů. Ten, kdo ji zhlédne, záhy dostane telefonát s oznámením, že přesně za sedm dní zemře. Před uvedením filmu do kin byly v rámci marketingu vypuštěny kazety s údajnou smrtící nahrávkou, které by měly být stále někde k dispozici.
Předlohou tohoto kultovního filmu byl japonský stejnojmenný horor režiséra Hideo Nakaty z roku 1998. "Měl všechny nezbytné esence dobrého hrůzostrašného snímku, který vám patřičně zvýší hladinu adrenalinu v krvi a doslova vás zatlačí do sedadel v kině," řekl režisér americké známější verze hororu Kruh Gore Verbinski.
The Haunting
Seriál z dílny Mika Flanagana využívá stejný princip jako American Horror Story, a to ten, že stejní herci hrají v každé sérii jinou postavu. Děsivou, až terorizující atmosféru vyvolává vztah mezi záhadnými událostmi v domě a psychologií postav, které se samy se sebou neumějí vyrovnat.
Režisér Mike Flanagan kromě zmiňovaného Půlnočního klubu minulý rok přišel s hororovým seriálem Půlnoční mše se silnou náboženskou tematikou. Na následující rok plánuje horor Zánik domu Usherů s Brucem Greenwoodem (Šílenci z Manhattanu) v hlavní roli.
Záhada Blair Witch
Film Záhada Blair Witch byl naprostou senzací své doby. Horor měl premiéru roku 1999 a dosud se jedná o jeden z nejlepších filmů natočených metodou found footage. Kolem filmu byl vytvořen celý virtuální vesmír, který vzbudil dojem, že nahraný materiál byl skutečně nalezen v lese a čtyři studenti prostě zmizeli. Nízkorozpočtová koncentrovaná hrůza, kterou tvůrci vydávali za realitu a mnoho lidí tím dokonale zmátli, vydělala neskutečné peníze.