10 největších oscarových skandálů: Beyoncé vykouklo prso, líbačky na pódiu či Smithova facka
V letošním roce nás čeká jubilejní 95. ročník předávání Cen Akademie. Ani takto prestižní ceremonie se za téměř stoleté působení nevyhnula mnohým skandálům. Špatná jména výherců, odmítnutí ceny, protestní agitace, tvůrci na drogách i nevhodné polibky - nic z toho Oscary neminulo. V redakci eXtra.cz jsme pro vás připravili žebříček deseti nejkrušnějších momentů Oscarů.
Moderátor si spletl jméno výherce - 1934
Hned 6. ročník Cen Akademie, rok 1934, s sebou přinesl poměrně slušný trapas. Mezi nominovanými za nejlepší režii byli dva režiséři jménem Frank. Moderátor Will Rogers si to při vyhlašování neuvědomil a když řekl: "Pozoruji tohoto mladého muže už dlouho. Viděl jsem, jak se zvedá ze dna. Nemohlo se to stát hezčímu člověku. Pojď si pro to, Franku!" poslechl jej Frank Capra nominovaný za film Podsvětí ve fraku, který se zvedl a šel k pódiu. Cena však byla pro jeho kolegu Franka Lloyda, režiséra filmu Cavalcade. Capra se pak musel proplížit zpět davem na své místo za pokřiku ostatních hostů, že jim kazí výhled. "Přál bych si, abych mohl zalézt pod koberec jako mizerný červ," napsal později ve své autobiografii. Útěchou mu může být, že si první sošku odnesl hned rok nato a další dvě pak v letech 1937 a 1939.
Marlon Brando odmítl cenu - 1973
Ačkoli za dobu pořádání cen došlo k ignorování ceremoniálu některými herci a tvůrci vícekrát, tím nejproslulejším odmítnutím Oscara se stalo to roku 1973, kdy cenu nepřijal herec Marlon Brando, který ji získal za ztvárnění hlavní role ve filmu Kmotr. Excentrický umělec za sebe na protest proti zacházení s původními obyvateli Ameriky poslal indiánskou aktivistku, jež si říkala Sacheen Littlefeather, která odmítla cenu a pronesla řeč o této problematice. Z připraveného patnáctiminutového proslovu stihla pronést minutu a následně byla "vykázána" z pódia za doprovodu nesouhlasného bučení a urážek.
Angelina Jolie líbala bratra - 2000
Ještě před érou s Bradem Pittem, než se stala šestinásobnou matkou, bývala herečka Angelina Jolie pěkná dračice. O menší poprask se postarala při přebírání Oscara v roce 2000 za nejlepší vedlejší roli ve filmu Narušení, když v děkovném proslovu prohlásila: "Jsem zamilovaná do svého bratra!" a následně jej poměrně vášnivě políbila. Po nějaké době se ukázalo, že dvojice spolu strávila strastiplný den v nemocnici, kde byla se svou matkou Marcheline Bertrand, které byla diagnostikovaná rakovina vaječníků.
Matt Stone a Trey Parker v dámských šatech na LSD - 2000
Ve stejný rok se také stala ikonická situace s dvojicí tvůrců South Parku Mattem Stonem a Treyem Parkerem, kteří byli nominovaní za píseň Blame Canada z filmu South Park: Peklo na zemi. Tyto výrazné osobnosti americké kontrakultury, jež se netajily tím, že věcmi, jako jsou právě Oscaři, ze zásady pohrdají, přišly oblečeny v dámských šatech. Konkrétně si vtipálkové vzali róby, které před nimi úspěšně vynesly již Jennifer Lopez a Gwyneth Paltrow. Mohlo to však být ještě vtipnější. Mezi zvažovanými kostýmy byli třeba i obskurní kačeři, ale tvůrci nechtěli dávat organizátorům důvod, aby je nařkli z neúcty k ceremonii a vyhodili. Proto se rozhodli dodržet dress code a zvolili ony elegantní róby. Na všetečné otázky novinářů na jejich šaty pak sehraně odpovídali: "Je to opravdu magický večer!" jak popisuje magazín Far Out. Později pak přiznali, že byli na LSD, které vyprchalo přibližně v polovině večera a oni jej museli doklepat střízliví, což už nebylo tak příjemné.
Björk v labutích šatech snesla vejce - 2001
Roku 2001 získala nominaci i zpěvačka Björk za píseň I've Seen It All z filmu Tanec v temnotách. Ve výhru ji sice neproměnila, ale o poprask se postarala již před začátkem ceremoniálu, když oblečena v extravagantních labutích šatech na červeném koberci snesla vejce. Róba byla ušita z bílého peří, dolní části dominovala široká krátká sukně, do níž oněch pštrosích vajec vlezlo dokonce prý 6, a horní část byla tvořena dlouhým labutím krkem, který se obtáčel kolem toho jejího, na jehož konci byla labutí hlava včetně oranžového zobáku. Jak o dvacet let později přiznala a ve story "labutích šatů" popsal magazín PageSix, v té době nahrávala album Vespertine, na němž pózuje ve stejných šatech, a labutěmi je fascinovaná celoživotně.
Adrien Brody se líbal s Halle Berry - 2003
V roce 2003 získal sošku Oscara herec Adrien Brody za jeho výkon v oceňovaném filmu Pianista. Ze své výhry byl natolik nadšen, že přímo na pódiu vášnivě políbil předávající moderátorku Halle Berry. Jak oba potvrdili, vůbec to nebylo v plánu. Halle Berry se k polibku později vyjádřila v pořadu Watch What Happen with Andy Cohen. Na otázku, jaký byl polibek, odpověděla: "Vůbec netuším, byla jsem natolik zaměřená na otázku 'Co se to sakra právě děje?', že jsem vůbec nic jiného nevnímala."
Beyoncé vykoukla bradavka - 2009
81. ročník hostil showman Hugh Jackman, který celý večer pojal ve stylu muzikálů, které byly v ten rok opravdu populární. Při jednom velkolepém šestiminutovém kabaretním čísle mu sekundovala zpěvačka Beyoncé, která se tak zabrala do vystoupení, že při záklonu ukázala celou bradavku přímo Jackmanovi pod nos. Na videu se to stane tak rychle, že si toho téměř nejde všimnout, na fotografiích je však tento okamžik dobře zaznamenán.
Sacha Baron Cohen s urnou Kim Čong-ila - 2012
Roku 2012 vystoupil performer a herec Sacha Baron Cohen na oscarovém červeném koberci jako jedna z jeho ikonických postav, Admiral General Aladeen z filmu Diktátor. Krátce před tím zemřel severokorejský diktátor Kim Čong-il, čehož využil a v doprovodu své ženské ochranky vysypal urnu s Kimovým prachem přímo na koberci. "Jsem moc rád, že jsem tady a mám možnost sem vzít svého kamaráda a partnera z tenisu Kim Čong-ila. Bylo jeho snem být na Oscarech rozprášen na červeném koberci a hrudi Halle Berry," pronesl tehdy, načež navzdory zásahu opravdové ochranky otevřel urnu, jejíž obsah bohužel skončil i na drahém obleku Burberry moderátora Ryana Seacresta. Ačkoli se právě toho organizátoři obávali a nejprve hrozili, že jeho pozvání stáhnou, pokud hodlá předvádět nějaké nevhodné vystoupení, po jeho zveřejnění "výhrůžného videa" Admirala Generala Aladeena změnili názor.
"Ve jménu národu Wadyiiského jsem nezměrně rozezlen, že mi byl Americkou filmovou akademií a sionisty upřen přístup na Oscary. Přestože Akademii obdivuji za její rozhodnutí potlačit mou svobodu slova, varuji vás, že pokud do 12 hodin v neděli nedostanu lístky, budete čelit strašlivým následkům," stálo v něm.
Nakonec mu organizátoři vyšli vstříc natolik, že mu dokonce nabídli vlastní šatnu, kde se pak před samotným ceremoniálem bude moci zkulturnit, aby zaujal místo vedle kolegů z filmu Hugo a jeho velký objev. Nebyla tedy pravda, že byl ochrankou vyveden, jak se často uvádělo a mohlo zdát, ale měl se jít převléknout. On se na to však vykašlal a místo toho se vydal na večírek Vanity Fair v nedalekém hotelu Tower.
La La Land nejlepším filmem namísto Moonlightu - 2017
V roce 2012 se stal na několik okamžiků nejlepším snímkem roku film La La Land namísto skutečně oceněného drama Moonlight. Na vině ovšem tentokrát nebyli moderátoři Faye Dunaway a Warren Beatty, ale produkce, která jim dala obálku z předchozího vstupu, ve kterém byla vyhlášena Emma Stone nejlepší herečkou právě za roli v La La Landu.
Will Smith dal facku Chrisi Rockovi - 2022
Drama neminulo ani zatím poslední 94. ročník Cen Akademie. O pořádný skandál se tam postaral jindy sympatický herec Will Smith, který dal facku moderátorovi večera Chrisi Rockovi, který vtipkoval na účet jeho manželky Jady Pinkett Smith. Kvůli její holé hlavě ji přirovnal k Demi Moore, když hrála ve filmu G. I. Jane, a dodal, že roli v druhém dílu má Pinkett Smith jasnou. Ukázalo se ovšem, že její účes není zcela dobrovolný a oholená je kvůli alopecii, jíž trpí. Její manžel to nenechal bez odezvy a v přímém přenosu se zvedl a šel dát Rockovi facku, načež na něj ještě z místa řval: "Neber si jméno mojí ženy do svojí špinavé huby!"
Tato událost nezůstala bez odezvy a herec Will Smith má nyní desetiletý zákaz vstupu na Oscary. Ještě před tím poté, co zasadil na stejném pódiu osudovou ránu, však stihl získat Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek.