Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

10 věcí, co se děje s psychikou, když máte anorexii aneb Eliško Bučková, začni jíst!

10 věcí, co se děje s psychikou, když máte anorexii aneb Eliško Bučková, začni jíst!
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
Eliška Bučková prý znovu válčí s jídlem. Tahle holka by se měla hodně rychle srovnat a něco dělat se svou postavou. Nejde tu jen o pocit hladu. Jde tu také o to, že anorexie mladým dívkám rozežírá psychiku. Tohle není legrace. Máme o všechny anorektičky velký strach. A největší strach máme o ty holky, které si nechtějí přiznat, jak moc v tom lítají.

Nejsme lékaři a přesně netušíme, v jaké fázi se Eliška Bučková právě nachází Informace, které k nám do redakce eXtra.cz doputovaly, ale naznačují, že Eliška dál válčí s jídlem.

Jídlo prý miluje. Ráda se s ním fotí, ráda pozoruje ostatní, jak jí. Ráda chodí na rauty, kde se stoly prohýbají pod kaviárem a krevetami. Akorát prý nejí. Což není detail.

Eliška Bučková by si měla uvědomit, že problémy s jídlem berou mladým dívkám energii i krásu. A navíc zle útočí na mentální rozpoložení a psychiku.

Co říkají o mentální anorexii lékaři? Před čím mladé dívky varují? Co se píše v knize Mentální anorexie, kterou vydalo nakladatelství Portál v roce 2010? Holky, poznáváte v těchto bodech Elišku? Nebo dokonce samy sebe?

1. Nálada je nadměrně závislá na tělesné hmotnosti a stupni sebekontroly. Zpočátku bývají anorektičky velmi aktivní a živé, s postupující vyhublostí, nebo naopak když jsou donuceny jíst, je jejich nálada pokleslá, depresivní a podrážděná. Častá je sebestřednost a sebelítost.

2. Namísto posílení sebevědomí přibývá nejistoty a úzkostných prožitků. I malé problémy se zdají neřešitelné. Na rostoucí tlak ke změně reagují často přecitlivěle a hystericky.

3. Vzrůstá potřeba úzkostné sebekontroly, která se přenáší z jídla i na jiné oblasti života. Potřeba mít všechno srovnané (pacientky si začínají rovnat svoje věci, nutkavě uklízet...) může být spojena i se zvýšenou aktivitou. Přítomny mohou být známky silné vnitřní tenze. Nemocné dívky často nutkavě uklízejí, myjí nádobí, starají se o domácí zvířata, vykrmují ostatní.

4. V myšlenkách se neustále zabývají jídlem, roste nutkání přejídat se a chuť na sladké nebo naopak nechuť k jídlu. Prožitky spojené s jídlem (pocit přejedení, plnosti, nechutenství) mohou být přehnaně dramatické.

5. Nemocné se přestávají orientovat ve svých vnitřních pocitech, zejména když jsou vázány na jídlo. Pocity hladu, sytosti nebo chuti ztrácejí svoji regulační funkci a nelze se na ně spoléhat.

6. Koncentrace pozornosti se zhoršuje, stejně jako pracovní tempo a pohotovost chápat komplexní problémy. Mívají problémy se spánkem, mění se jejich denní a pracovní režim.

7. Zhoršuje se celková intelektová výkonnost a schopnost řešit problémy. Mají sklon k černobílému vidění světa.

8. Posiluje se závislost nemocné na jejím okolí, které na její problémy reaguje zvýšenou úzkostí a obavami a neumožňuje jí tak přiměřenou sociální zpětnou vazbu a vyzrávání. Některé anorektičky se adaptují na roli nemocné, chronické pacientky nebo duševně nemocné.

9. Snižuje se zájem o okolí (vzrůstá egocentrismus a vztahovačnost), o sex a vše, co se bezprostředně netýká jídla. Ubývá společenských kontaktů, přibývá konfliktů s okolím. Zpravidla vzrůstá zájem o jídlo (anorektičky často sbírají recepty a vaří, někdy chtějí kontrolovat i jídlo a výdaje celé rodiny).

10. Dívkám, které trpí anorexií, mizí smysl pro humor.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy