Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

10 věcí, které jste nevěděli o filmu Ať žijí duchové!

10 věcí, které jste nevěděli o filmu Ať žijí duchové!
Zdroj: archiv
Předchozí Další
Už od roku 1977 zdobí naše televize tato dětská komedie, v níž se děti postaví dospělým a za pomoci duchů rytíře Viléma Brtníka z Brtníku a jeho dcery Leontýnky zachrání starý hrad od přestavby na zemědělský objekt. Věděli jste těchto 10 věcí o známé české pohádce?

Kdo by neznal film Ať žijí duchové. Naše babičky, naši rodiče i naše děti přesně vědí, kdo je Leontýnka a Dlouhý Jenda. Ale i naše oblíbená pohádka je opředena spoustou zajímavostí, o kterých jsme nic nevěděli! Zde vám přinášíme top 10, které nás zaujaly!

1. Rytíř Brtník z Brtníku (Jiří Sovák) údajně ve filmu nepil místo Francovky vodu, ale vodku.

2. Hradní střela, která byla ve filmu upravena, je česká Jawa - ČZ 250 typ 353 Kývačka, vyráběná v letech 1954-1955.

3. Hájovna Baba, kde je "hajný lesa pán", se nachází nedaleko od Prahy na jihozápad, v Malém Chlumci. Ohnutý dub, na který leze Leontýnka s Jankem v závěru filmu, rostl v Průhonicích. Bohužel se vyvrátil a dnes ho tam již nenajdeme. V Průhonicích se dále natáčely i úvodní scény u krmelce. Všechny záběry, na nichž jsou vidět interiéry Brtníku, se natáčely v barrandovských ateliérech, a to včetně známé scény s podepisováním v hladomorně. Dále se natáčelo i v Jinonicích, kde vznikla scéna u brány s výhledem na hrad.

4. Při pádu z okna hradu nahradil Oldřicha Lipského kaskadér.

5. Pohádkový hrad, na kterém sídlil rytíř Brtník z Brtníku se jmenuje Krakovec a najdeme ho nedaleko Rakovníka. Střecha i okna byla k hradu trikově doplněna, protože hrad po zásahu bleskem v roce 1783 vyhořel a již nebyl obnoven.

6. Samoobsluhu, kde děti čekají frontu na Pribináčky, najdeme na náměstí F. X. Svobody na rohu ulice Nádražní v Mníšku pod Brdy. Dnes se zde nakupuje v prodejně Albert a schody, po kterých stoupal Vlastimil Brodský, zde již nenajdeme. Další scény byly natáčeny na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně.

7. Malinkou filmovou roli zde ztvárnila tehdy devítiletá Tereza Brodská, která má ve filmu kratinký dialog před samoobsluhou se svým skutečným otcem Vlastimilem Brodským.

8. Jde o první film, kde se prosadil Jaroslav Uhlíř jako autor filmové hudby, a to na doporučení Zdeňka Svěráka.

9. Triky ve filmu vymýšlel kameraman Novotný. Trpaslíci vznikli jako optický klam, kdy kaskadéři, kteří je hráli, se pohybovali daleko od ostatních herců. Ti měli za úkol se pohybovat pomaleji, aby se pohyb trpaslíků umocnil.

10. Vlnící se zem v hladomorně byla gumová.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy