10 věcí, které jste nevěděli o nešťastně šťastném symbolu svastiky, kterou hrubě zneužil fašismus!
V Indii nebo na Srí Lance můžete vidět obrácený hákový kříž na náhrobcích, na domech nebo jako přívěsek na krku malých dětí.
Rozhodně to neznamená, že by místní lidé holdovali fašistickým tendencím.
Svastika byla dříve vždy pozitivním symbolem, který reprezentoval život, slunce, sílu, moc i štěstí.
A tohle je dalších 10 věcí, které jste o ní nevěděli.
1. Svastika se jako náboženský symbol používá v mnoha kulturách po celém světě a prakticky ve všech filosoficko-náboženských učeních indického původu – v buddhismu, hinduismu i v džinismu. Ve všech těchto náboženstvích je mnohoznačným symbolem, obecně je chápaným jako symbol štěstí.
2. Jako náboženský symbol byla (a někdy i dodnes je) svastika používána některými kmeny amerických indiánů. Například severoamerický kmen Navahů používal svastiku jako posvátný symbol při některých rituálech.
3. Svastiku dokonce používalo i mnoho evropských národů ještě před přijetím křesťanství jako svůj náboženský symbol. Doložená je například u Slovanů z Kyjevské Rusi a u Polabských Slovanů a v polské části Tater, kde se používala jako lidový ornament až do 20. století.
4. Nejstarší známá svastika pochází z doby před 12 000 lety a byla objevena v Mezin na Ukrajině, vyřezaná do postavy ze slonoviny.
5. Samotné slovo svastika je sanskrtského původu, který nám odhaluje hlubší význam symbolu: su = dobré, asti = být, ik = co nadále existuje, a = ženské pohlaví.
6. Svastika se v různých kulturách označovala různými jmény. V Číně ji znali pod pojmem „Wan“, v Japonsku „Manji“, v Anglii „Fylfot“, v Německu „Hakenkreuz“ a ve starém Řecku „Tetraskelion“ či „Tetragammadion“.
7. Podle toho, jak je svastika nakreslená, může mít pozitivní i negativní konotace. Směr doprava bývá spojen se životem a pevným zdravím, zatímco levotočivý kříž se považuje za symbol neštěstí. Dvojí význam svastiky byl obvyklý již v dávných dobách. V hinduismu byla svastika doprava symbolem boha Višnu a Slunce, zatímco doleva byla symbolem Kalí a magie.
8. V polovině 19. století začali Němci používat svastiku jako představitele dlouhé germánské historie. Pro Hitlera měla nová vlajka symbolizovat boj za vítězství árijské rasy. Užití svastiky jako nacistického symbolu vycházelo z teorií, že svastika byla prastarý árijský symbol. Jako svůj znak ji proto nyní přijímaly hlavně organizace s nacistickou ideologií spřízněné, především Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP).
9. Nacisté obecně používali pravotočivou černou svastiku (vykreslenou v mřížce 5 krát 5 čtverců) v bílém kruhu, jednotlivé nacistické organizace měly však tento znak mírně pozměněn. Na vlajce nacistického Německa byla černá pravotočivá svastika pootočená o 45° v bílém kruhu na červeném pozadí.
10. Následkem zneužití svastiky jako nacistického symbolu většina západních uživatelů tento symbol již během 30. let opustila, protože byl považován za sympatizování s nacismem. Také britský spisovatel Rudiard Kipling přestal používat svastiku na obalech svých knih, aby vyslovil svůj nesouhlas se zrůdným režimem.