10 zajímavostí o nejklasičtějším westernu Tenkrát na Západě: Chybělo málo a Claudia se své role vzdala!
Je to asi nejklasičtější western na světě, ačkoliv se ve skutečnosti řadí do subžánru tzv. spaghetti westernů, tedy filmů o Divokém západě točených italskou produkcí v Evropě.
Tenkrát na Západě, který uvidíte dnes ve 20.00 na Nova Cinema, je výstavkou autorské dvojice režiséra Sergia Leoneho a hudebního skladatele Ennia Morricona, je to doslova učebnicový příklad, jak točit tento druh filmů.
Přestože už má bezmála padesát let, jedná se o nestárnoucí klasiku, a to hlavně díky hudbě, kterou zná úplně každý. A to jste věděli, že hudba k filmu byla na světě dřív než film samotný?
1. Hlavní padouch se jmenuje Frank a hraje ho Henry Fonda, do té doby představitel samých klaďasů. Leone se rozhodl ho obsadit právě pro jeho pověst hodného chlapce a taky proto, aby vynikly jeho zářivé modré oči. Publikum tenkrát bylo v šoku, Fonda pak už nikdy zápornou postavu nehrál.
2. Přestože měl hlavní postavu hrát muž, nakonec rozhodl scenárista o tom, že celý děj se bude točit kolem vdovy Jill McBainové.
3. Claudia Cardinale málem ve filmu nehrála a měla spory s režisérem, protože Leone po ní chtěl mnoho lechtivých scén.
4. Když se na plátně objevila scéna vraždy irského farmáře McBaina a jeho dětí, síla okamžiku a hudby byla tak dojemná, že rozplakala i autory, herce a štáb filmu.
5. Tenkrát na Západě se odehrává kolem roku 1880.
6. Spolupráce režiséra a skladatele na filmu probíhala obráceně. Morricone nejprve podle scénáře složil hudbu a teprve pak podle ní točil Leone svůj film.
7. Ostatně hudba je nosnou složkou celého snímku, každá postava má svůj motiv a dokonce i klus koní koresponduje s jejím rytmem.
8. Charles Bronson v roli Harmoniky na harmoniku ve skutečnosti nehraje, na place byl přítomen harmonikář a jeho motiv hrál za kamerou.
9. Původně měl film končit nevesele, scenárista ale nebyl s výsledkem spokojen a předělal jej tak, že se z vdovy McBainové stane bohatá farmářka s půdou, k níž patřila železnice.
10. Film patří k těm s nejmenším počtem dialogů na svou stopáž.