100 let od narození Chalupáře Josefa Kemra: Facka Hrušínskému a morbidní zvyk
Josef Kemr, který by dnes oslavil 100. narozeniny, se nesmazatelně zapsal do československé kinematografie. Dodnes se filmy s ním reprízují a stále si získávají nové diváky. Jeho role v Chalupářích nebo pan Komárek ve snímku Na samotě u lesa jsou zkrátka legendární. Na konci života však bohužel trpěl a velmi důsledně se připravoval na to, až jednou odejde. Dokonce spal i několik dní v rakvi…
Josef Kemr, herec s charismatickým hlasem, se narodil do „obyčejné“ rodiny. Přesto ho rodiče už jako malého podporovali ve snu stát se hercem, a tak už ve svých deseti letech vystoupil na prknech vinohradského divadla.
Vystudoval sice obchodní akademii, ale hned po jejím dokončení se přidal ke kočovné divadelní společnosti. Vystupoval v mnoha divadlech a až do své smrti hrál i v Národním divadle, ve kterém je nyní i jeho busta.
Řada ikonických rolí
V patnácti letech se poprvé objevil před televizními kamerami ve snímku Lízin let do nebe. Pak následoval nespočet dalších rolí - například rekreant Vyhlídka v sérii Dovolených s Andělem, předseda JZD ve Starcích na chmelu, rádce Iks v Šíleně smutné princezně, děda Komárek ve filmu Na samotě u lesa, Plha v komedii Marečku, podejte mi pero! či Bohouš Císař v legendárním seriálu Chalupáři.
Josef Kemr měl ale ve své době jeden dost zásadní problém – nesnášel komunisty. Nebál se k tomu ani veřejně vyjádřit, a tak potom nějakou dobu nemohl hrát.
Facku Hrušínskému
Po většinu jeho života mu po boku stála manželka a zároveň i herečka Eva Fousková, se kterou ale neměl žádné potomky. Po její smrti se Kemr znovu zamiloval a jeho přítelkyní se stala Marika Skopalová. Ta byla i příčinou velkého rozkmotření mezi Kemrem a hercem Rudolfem Hrušínským (†73), kteří do té doby byli velkými kamarády.
Hrušínský, který byl proslulým záletníkem, totiž jednou plácl Skopalovou po zadku. Kemr mu však okamžitě vlepil facku a tehdejšímu kamarádovi toto gesto do konce života neodpustil. Od té doby spolu už nikdy nepromluvili.
Morbidní zvyk
Na sklonku svého života Josef Kemr onemocněl zákeřnou rakovinou a trpěl bolestmi. Se smrtí byl však smířený, a dokonce se na ni i velmi zajímavě připravoval. "Pepíček míval zvláštní nápady. Jednou se třeba připravoval na smrt tak důkladně, že nějakou dobu spal v rakvi," uvedla kdysi podle Blesku herečka Helena Růžičková. Úžasný umělec zemřel v 72 letech.
Jeho hrob však nyní vlastní další známý český herec, Igor Bareš (56). Jak se mu povedlo ho získat? "Je to zcela běžný hrob na hřbitově U Matěje. Koupili jsme ten hrob proto, že v Praze se hřbitovy velmi obtížně rozšiřují a získat hrobové místo je jednak velmi drahá záležitost a je to organizačně náročné. Když už se dostanete k nějakému hrobu, který si od někoho koupíte, a chcete tam své příbuzné uložit, musíte ty ostatky na vlastní náklady exhumovat," vysvětlil Bareš v pořadu 7 pádů Honzy Dědka, jak se k hrobu s hvězdnou minulostí dostal.
"Není to radostná životní chvilka. Když jsme se o tom bavili s kolegy tenkrát ještě v Národním divadle, náš rozhovor zaslechla kolegyně Marika Procházková. Říkala: Tak já vám prodám hrob po Kemrovi. Divil jsem se, jak k němu přišla, a ona říkala: Vždyť my jsme spolu žili. A Kemr si celý život platil hrob U Matěje a když umřel, dala jsem urnu k sobě do hrobu, který je taky U Matěje a tamten Kemrův je volný. Říkal jsem si, že je to splněný sen mít hrob po Kemrovi. Tak za několik tisíc nám přenechala hrob po Kemrovi a teď je náš," dodal Bareš.