Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

100 let od vzniku komunistické strany: Museum Kampa připravilo Rudé století

Komunistická strana vládla v Československu dlouhých 40 let.
Zdroj: Profimedia, se souhlasem Museum kampa
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Co navštívit

Dne 16. května uplyne přesně 100 let od založení Komunistické strany Československa. Při té příležitosti připravilo Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století výstavu s názvem Rudé století. Ta provede návštěvníky milníky a přelomovými okamžiky Komunistické strany, která v Československu vládla dlouhých čtyřicet let.

V pátek 14. května bude v prostorách mezi Werichovou vilou a Museem Kampa zahájena výstava s názvem Rudé století, která potrvá do 1. května. Přiblíží lidem přelomové okamžiky Komunistické strany, která byla založena roku 1921, v roce 1948 převzala moc a další čtyři desetiletí určovala osudy všech občanů Československa.

Na 24 venkovních panelech ukáže dějiny této politické strany, jejímiž členy bylo postupně přibližně šest milionů osob. „Toto obrovské číslo naznačuje, jak zásadním způsobem ovlivnila KSČ osudy této země. Bohužel většinu času sloužila sovětskému vzoru, který často slepě následovala,“ přiblížil záměr historik Petr Blažek, jeden z tvůrců výstavy a člen Správní rady Muzea paměti XX. století.

Okolnosti vzniku KSČ i jejich uchopení moci v únoru 1948

Výstava prostřednictvím textu i dobových fotografií a letáků připomíná okolnosti vzniku KSČ po rozštěpení sociální demokracie, bolševizaci strany v době první republiky, dobu okupace a ilegality, pronikání do státních struktur na konci války a v období krátce po ní, uchopení moci v únoru 1948, soudní procesy podle sovětských vzorů, období socialismu s lidskou tváří i utužení v době normalizace a následnou nejistotu, co si počít se sovětskou perestrojkou.

Poslední panely zobrazují nedávnou minulost strany, která se nevzdala ani komunismu v názvu, ani nepřijala skutečnou zodpovědnost za zločiny minulosti a ústy některých svých členů dosud hájí i nejkřiklavější porušování zákonnosti v 50. letech. „Komunismus napáchal na duši národa nevyčíslitelné škody, jejichž následky si neseme s sebou i v dnešní době. Proto je nutné připomínat si zvěrstva této hrůzné ideologie, která dobře dokládají vystavené dobové letáky a provolání, a to i jako varování, aby se to už nikdy neopakovalo. Když zapomeneme na historii, budeme pak nuceni ji prožívat znovu,“ uvedl iniciátor výstavy Jiří Pospíšil, který je zároveň předsedou správní rady Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových.

Museum Kampa přináší i další výstavy

Rozvolňování spojená se zlepšenou pandemickou situací konečně umožnilo i muzeím začít pořádat své výstavy. Jenže jak upozorňuje Jiří Pospíšil, správce Musea Kampa, situace pro ně není jednoduchá. „S muzeem to není jako s obchody či holičstvím, které když se otevřou, praskají ve švech. Návrat návštěvníků do muzeí je mnohem pomalejší,” říká. Podle něj trvalo po první vlně dva měsíce, než se počty návštěvníků dostaly na standardní čísla.

Pospíšil proto láká návštěvníky na zajímavé výstavy, které se v Museu Kampa a jeho okolí budou nacházet. „Pokud chcete na vlastní oči vidět jednoho z nejdražších českých malířů Františka Kupku nebo třeba úžasného českého sochaře Vladimíra Janouška, který neměl více než 30 let žádnou výstavu, a nám se nyní podařilo připravit jeho velkou retrospektivní výstavu, pak rozhodně navštivte Museum Kampa, které teď trochu bojuje o přežití. Pevně ale věřím, že si k nám cestu čeští milovníci umění vždy najdou,“ dodal.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy