Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

11 návyků, které vám umožní zbavit se zlozvyků a změnit svůj život

11 návyků, které vám umožní zbavit se zlozvyků a změnit svůj život
Zdroj: Priscilla Du Preez, Unsplash

Klíčem k úspěchu je vytvořit si dobré návyky. Jsme tvorové, kteří se rádi drží svých rutin, které se promítají do našeho způsobu myšlení, jednání a chování. Pokud je ale využijeme v náš prospěch, mohou z nás udělat úspěšné, šťastné a zdravé osoby. Dobré návyky nás posilují, zatímco zlozvyky nás ničí.

Návyky můžou být různé... od jednoduchých věcí, jako je rozdávání úsměvů nebo nové myšlenkové nastavení, až po složitější věci, jako je meditace, čtení nebo brzké vstávání. Nejtěžší na tom celém je, aby se návyk ve vašem životě zabydlel natrvalo.

Zajímá vás třeba kariérní postup, chcete se naučit novou dovednost, zlepšit svoje fyzické nebo duševní zdraví, zlepšit svoji finanční situaci nebo se vydat na duchovní cestu, a tím zbystřit svoji mysl? Vždycky se něco najde.

Pokud se chcete zbavit určitých návyků a změnit svůj život k lepšímu, máte před sebou spoustu práce. Pojďme si teď říct, co to obnáší.

Nejdřív se připravte

Boj se zlozvyky není věc, kterou je radno brát na lehkou váhu. V životě je běžné, že přijde okamžik, kdy se podíváte na nějakou svoji činnost a řeknete si dost, což vás podnítí k touze po něčem jiném. A změna začíná právě v tomhle bodě.

Pokud chcete změnu dotáhnout do konce, je důležité se připravit na to, že přijdou těžké chvíle, a proto každému doporučujeme stanovit si na začátku cíle. Stanovení cílů a záměrů představuje tu nejkritičtější fázi. Je třeba vybrat si takovou cestu, na které budete osobnostně růst.

Cíle lidí v oblasti sebezdokonalování a růstu bývají různé. Musíte si položit otázku, jaký aspekt svého života chcete zlepšit a kam tím směřujete. Cesta to ale bude náročná bez ohledu na to, jaký problém chcete řešit.

Například pro kompulzivního hráče, který tráví celé dny hledáním těch nejlepších bonusů bez vkladu, bude skoncování s hraním představovat stejný problém jako pro člověka, který by rád méně pil nebo přestal s drogami. Je to často dáno tím, že návyků se těžko zbavuje, pokud jsou dlouhodobé.

Rozhodnutí sebezdokonalovat se vám tedy poskytne jasný směr, na základě kterého můžete jednat. Tady vám přinášíme několik návyků, které povedou k tomu, že každý den budete lepší a lepší, pokud je budete důsledně opakovat a dodržovat.


1. Vytvořte si ranní rutinu 

Ráno může být váš přítel i nepřítel. Záleží jen na tom, s čím se běžně probouzíte. Možná si rádi jdete zaběhat. Možná rádi meditujete nebo si dopřejete výživnou snídani. Do svého denního režimu zkrátka zařaďte to, co vám dává energii, ať už je to cokoli.

Vytvoření smysluplné ranní rutiny vám umožní nakopnout den dobře a smysluplně. Nesnažte se všechno dělat honem bez ladu a skladu a raději zvolte organizovaný začátek dne. Snižuje to stres a psychickou únavu a zvyšuje to produktivitu.

Tápete, kde začít? Inspirujte se ranními rituály úspěšných lidí, případně od svých přátel, kteří mají nějakou ranní rutinu, a zeptejte se jich, co dělají.

2. Dodržujte pravidlo 80/20

Paretovo pravidlo, někdy známé také jako pravidlo 80/20, říká, že 20 % práce přináší za daných okolností 80 % výsledků. S ohledem na to tedy můžete optimalizovat svoji produktivitu tím, že většinu svého času a energie zaměříte na činnosti s největším dopadem.

Až tohle vstřebáte, můžete přejít k další položce ve svém úkolníčku.

Celý tento koncept má ale lidem připomenout, že vztah mezi vstupem a výstupem je nevyvážený.

Paretovo pravidlo se nejčastěji používá v rámci time managementu, protože většina lidí má tendenci svůj čas spíše kouskovat, než aby se soustředili na nejkritičtější věci.

3. Dopřejte potravu svému mozku

Čtení knih je fantastická metoda, jak si rozšířit znalosti a podnítit představivost. Asistivní čtení zvyšuje koncentraci a nabízí relaxační účinek podobný meditaci. Čtení před spaním vám navíc často pomůže k lepšímu spánku.

Zejména literatura faktu představuje skvělý způsob, jak si rozšířit obzory, přijít na nové nápady a najít inspiraci. Navíc na příkladech ze života ukazuje, jak se vypořádat s různými obtížnými okolnostmi.

4. Méně multitaskingu

Multitasking úspěšně zvládají jen 2 % světové populace. Na občasném multitaskingu sice není nic špatného, ale když ho děláte neustále, limituje to vaši pozornost a mozek pak těžko filtruje cizí informace, což vede k duševnímu nepořádku.

Podle výzkumu Stanfordovy univerzity navíc intenzivní multitasking snižuje produktivitu a může zhoršovat kognitivní kontrolu. Z tohoto důvodu byste se měli snažit soustředit vždy jen na jednu činnost. Vytvořte si seznam úkolů, které musíte každý den zvládnout.

Začněte vždy nejdůležitější položkou v seznamu a postupujte po jednotlivých úkolech.

5. Praktikujte vděčnost

Praktikování vděčnosti může mít transformační účinky s dalekosáhlými důsledky, které sahají od zlepšení duševního zdraví až po zlepšení mezilidských vztahů.

Vděčnost umožňuje ocenit drobná životní vítězství, jako je třeba včasný příjezd autobusu, podržení dveří cizím člověkem, nebo pokoj zalitý sluncem po ranním probuzení.

Každý z těchto drobných okamžiků vytváří předivo štěstí, které postupně zvyšuje vaši schopnost vidět věci v pozitivním světle. Zvýšit svoji schopnost být vděčný není těžké. Je potřeba jenom trochu cviku. Čím víc se zaměříte na to, za co jste vděční, tím víc budete objevovat krásu života!

6. Cvičte

Každodenní cvičení na jednu stranu posiluje fyzické zdraví, ale zároveň zvyšuje kreativitu a zlepšuje kognitivní schopnosti. Je to také dobrá metoda, jak si užívat víc energie a zvýšit svoje odolnost.

A pokud vám tohle jako argument nestačí, cvičení zlepšuje také náladu. Zvyšuje totiž syntézu endorfinů, které jsou přirozenými antidepresivy. To už je slušná motivace, ne?

7. Budujte vztahy nasloucháním

Pokud jde o budování osobních a profesních kontaktů, je naprosto zásadní efektivní komunikace. A ta není možná bez naslouchání. Naslouchejte tomu, co říkají druzí.

Jim to dodá pocit důležitosti a vám to pomůže lépe jim porozumět a získat nový úhel pohledu. Nesnažte se v diskuzi dominovat či předstírat zájem, když se vám zrovna v hlavě honí, co si objednáte k večeři.

Věnujte pozornost tomu, co říkají. Když to budete dělat, dozvíte se víc.

8. Odpojte se od sociálních sítí

Digitální svět začal dominovat téměř ve všech oblastech našeho života. Průměrný člověk má pět účtů na sociálních sítích a každý den je používá nejméně 1 hodinu a 40 minut. Výzkumy říkají, že čím víc času trávíte na sociálních sítích, tím větší je pravděpodobnosti, že budete trpět depresemi.

Minimalizujte používání sociálních sítí, abyste snížili stres a psychickou zátěž. Pokud chcete být šťastnější a zapojit se do světa kolem sebe, na několik hodin si každý den vypněte telefon a notebook.

9. Dejte si pauzu

Pokud si najdete čas na relaxaci a odpočinek, může to zlepšit váš přístup k životu, duševní zdraví i sebevědomí. Udělejte každý den alespoň jednu věc, která vás potěší. Poslouchejte hudbu, osvojte si nějakou novou dovednost, relaxujte v bublinkové koupeli nebo si uvařte chutnou večeři. Prostě cokoli, co vám udělá radost!

10. Průběžně pijte vodu

Dospělí lidé jsou asi ze 60 % tvořeni vodou a voda tvoří 90 % naší krve. Neexistuje žádné všeobecně uznávané množství vody, které máte denně vypít, ale obecné doporučení zní vypít 1,5 až 2 litry vody, což je cca osm malých skleniček.

Pití vody přináší nesporné výhody. Pokud jste správně hydratovaní, máte víc energie, lepší psychickou pohodu, nebolí vás tolik hlava a méně trpí vaše ledviny.

11. Naplánujte si den

V našem seznamu návyků, které vám mohou změnit život, bychom neměli opomíjet plánování dne. Pokud se nechcete zbytečně rozptylovat a ztrácet koncentraci, je důležité vědět, co budete během dne dělat.

Rozplánování dne vám umožní určit si priority a odškrtnout si nejdřív ty nejdůležitější činnosti.

S jasným rozvrhem budete produktivní a budete mít vše pod kontrolou. Některé činnosti se vám samozřejmě do kalendáře nevejdou, což je v pořádku. Cílem je ale mít vypracovanou strategii a zároveň se vyhnout přepracování.

Myšlenky na závěr

Rozvíjení tohoto přístupu vyžaduje odhodlání, velkou trpělivost a spoustu úsilí. Nesejde na tom, jak dlouho vytvoření návyku trvá, ale musíte zůstat důslední a nevzdat to. Právě neustálé opakování je tím receptem, díky kterému vám nové návyky zůstanou.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy