Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

12 rozhněvaných: Lékaři se zlobí, že omezení mohou navodit deprese a úzkosti

Jan Pirk a Cyril Höschl.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
Vládní opatření

Dvanáct lékařů včetně rektora UK Tomáše Zimy nebo kardiochirurga Jana Pirka kritizuje přetrvávající opatření proti epidemii covid-19, zejména plošné testování. Vadí jim také, že se na rozhodování podílí skupina Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vytvořil člen Rady vlády pro zdravotní rizika, epidemiolog Petr Smejkal.

„Zdraví člověka lze trvale poškodit jak virovou nákazou, tak nejrůznějšími omezeními, která navozují úzkost a depresi, vylučují jedince ze společnosti, zpřetrhají vztahy, způsobují sociální úpadek, ztrátu ekonomických jistot a rovněž ztrátu životního smyslu," uvedli lékaři.

Cílem opatření podle nich musí být nejen rychlá záchrana životů, ale také dlouhodobé zachování společenské infrastruktury, hodnotového a společenského systému. Důraz kladou na vývoj dětí a vzdělávání nebo zachování kulturního a sportovního života. Myslet je podle nich třeba také na ekonomiku.

Musí vzniknout standardní struktura

Podle signatářů dopisu má vláda standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. „Tato standardní struktura a její odborná doporučení a rozhodnutí pro řešení koronavirové krize byly a stále jsou odsouvány na vedlejší kolej," uvedli.

„Mezioborová skupina pro epidemické situace je poradním orgánem ministra zdravotnictví a její úkol vyplývá přímo z názvu," napsali lékaři. Uvedli, že má jasně dané úkoly a svá zadání mají i odborné útvary ministerstva, které řídí jejich odborní náměstci. „Nevidíme tak žádný důvod ani prostor ke spekulacím nebo domněnkám ohledně vlivu, rozhodování či jeho odůvodňování. Jde o rutinní činnost ministerstva, kterou je jistě schopno řešit obvyklými interními postupy," dodali.

Náklady na testy jsou vysoké

Hlavním hlediskem pro návrhy lékařů je co nejúčinnější utlumení epidemie, které bude dlouhodobě udržitelné a povede k nejvyšší možné míře návratu společnosti k běžným každodenním činnostem. „Jsme přesvědčeni, že si jako stát a jako společnost nemůžeme dovolit opakování benevolentního, ba lehkovážného přístupu k epidemické situaci. Nevyvážené prosazování jednotlivých zájmů by opět vedlo k obětem na lidských životech a k obrovským hospodářským škodám," uvedla také skupina.

Skupina lékařů se vyjádřila také k plošnému testování, které podle nich v současné epidemiologické situaci nedává smysl. Náklady na jeden pozitivní test jsou podle nich příliš vysoké, například ve školách asi 350.000 korun při počtu 27 pozitivních na 100.000 dětí z posledního týdne. Stačí podle nich testovat lidi s příznaky a vytrasované kontakty. Navrhují také, aby se lidé po nemoci očkovali jen jednou dávkou vakcíny, což podle nich tvoří dostatečnou ochranu. Za dostatečnou dobu, po níž jsou dříve nakažení chráněni, považují devět až 12 měsíců. Ministerstvo zdravotnictví v současné době zvažuje, že dosud platné tři měsíce navýší na šest měsíců.

Kromě Zimy nebo Pirka, který nedávno skončil v čele Kardiocentra IKEM, jsou mezi signatáři například také vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík, imunoložka Jiřina Bartůňková, přednosta Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Jiří Beneš, bývalý ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl nebo fyzioterapeut Pavel Kolář.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy