14 dnů, které otřásly zemí: Podivné čachry vlády před odhalením ruských špionů
Když v sobotu premiér Andrej Babiš (66) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (42) dramaticky oznamovali důvodné podezření na to, že se ruští špioni podíleli na výbuších v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, tvrdili, že informace mají v ruce jen den. To ale není pravda. Co vše zvláštnímu oznámení předcházelo?
Březen
Podle některých zdrojů už v průběhu března měli ministři k dispozici náznaky toho, že do kauzy Vrbětice jsou zapojeni ruští agenti. Přesto stále otáleli s vyškrtnutím ruského Rosatomu z výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.
7. dubna
Tajné jednání
Už ve středu 7. 4. se dle Aktuálně odehrála utajená schůzka vládního výboru pro zpravodajskou činnost. Nechyběl na ní ani její řídící, ministr vnitra a člen Bezpečnostní rady státu Jan Hamáček nebo šéfové tří tajných služeb. Už tehdy se údajně probíraly Vrbětice.
Odvolání ministra zdravotnictví
Ve stejný den došlo k odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného. Hned poté Miloš Zeman jmenoval do funkce Petra Arenbergera. S kauzou to ale těžko mělo co společného.
9. dubna
Sjezd ČSSD
Sociální demokracie si v pátek 9. 4. volila nové vedení strany. Jana Hamáčka vyzval na souboj tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček, který nesouhlasil se směřováním strany ani se spoluprací s ANO. Petříček sliboval odchod z vlády. Jenže ještě ten den bylo jasno: Hamáček dostal 140 z 270 hlasů a stal se staronovým předsedou. Petříček zaostal o 45 hlasů.
11. dubna
Jak jsme se dozvěděli zpětně, v neděli 11. dubna řešil Andrej Babiš a další ministři agenty ve Vrběticích. Později však premiér chvíli tvrdil, že informace měl až od pátku 16. dubna, než nakonec přiznal barvu.
12. dubna
Oznámení Hamáčkovy cesty do Moskvy
Jan Hamáček veřejně oznámil, že pojede do Ruska vyjednávat o dodávkách vakcíny Sputnik V.
Zároveň celý den probíhala usilovná jednání o Vrběticích, které řídil právě ministr vnitra.
Odvolání Tomáše Petříčka
Hamáček nechal urychleně vyhodit ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Ten v sobotu 17. dubna uvedl, že ještě jako člen vlády měl o Vrběticích dostatek informací.
Vypadalo to jako trest za kritiku na sjezdu a coby reakce na vítězství Hamáčka, spekuluje se ale také o tom, že ministr vnitra hlavně nechtěl Petříčkovi v následujících dnech a týdnech dovolit prožít hvězdné hodiny ohledně ruské aféry. Proto se o „zamini“ (ministerstvo zahraničí) začal starat sám, aby reflektory byly zamířené na něj.
13. dubna
Hamáčkův kolaps
Ministr Hamáček toho asi neměl úplně málo na vyřizování, v úterý podle oficiálních zpráv prodělal lehčí kolaps. A to jen krátce poté, co Lubomír Zaorálek odmítl post ministra zahraničí, navíc k tomu přidal dost kritická slova. Hamáček záhy zrušil veškerý svůj úterní program.
Mohl to být ale také jen zastírací manévr kvůli náročným jednáním s tajnými službami a koaličními partnery ohledně Vrbětic.
Objednávka letadla
Sekretariát Jana Hamáčka pro údajně vyčerpaného šéfa objednává vládní speciál na cestu do Moskvy, která se měla uskutečnit v pondělí 26. 4. Zpětně tvrdil, že chtěl v ruském hlavním městě kontaktovat velvyslance Vítězslava Pivoňku a dovézt ho do ČR.
14. dubna
Hamáček chce Bidena v Praze
A opět pan „H.“. Ve středu oznámil, že pověřil české velvyslance v USA a Rusku, aby svým vládám zemí tlumočili nabídku Prahy, že jsme ochotni v našem hlavním městě uspořádat summit mezi hlavami obou států. Podobný už v Praze proběhl v roce 2010 mezi Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem, který zahříval místo Vladimiru Putinovi.
Kritika od Babiše
Andrej Babiš poprvé vyjadřuje nelibost nad cestou Hamáčka do Ruska. Vakcíny prý nejsou jeho kompetence.
Přílet velvyslance
Do Prahy přiletěl běžnou linkou český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. Na konzultacích na zamini se dozvěděl o chystaném vyhoštění osmnácti agentů z ruské ambasády.
15. dubna
Zrušená utajovaná schůzka
Vláda bez udání důvodu zrušila Bezpečnostní radu státu, na které se řeší utajované informace.
16. dubna
BIS dodává přesnější informace
Bezpečnostní a informační služba poskytuje premiérovi a ministru Hamáčkovi kompletní oficiální zprávu o zapojení ruských agentů do akce Vrbětice. Babiš uvedl, že materiál se mu dostal do rukou krátce před sedmnáctou hodinou.
Hamáček otočil
V pátek premiér oznámil, že vicepremiérovi cestu do Moskvy „nedoporučil“. Následně sám Hamáček na sociální sítě napsal, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády, což už tehdy působilo jako zástupný důvod.
17. dubna
Zeman je skoro poslední
Prezident republiky Miloš Zeman se těsně před sobotním večerním odhalením kauzy dozvídá vše přímo z úst premiéra. Proč ho vláda neinformovala dřív? Mohlo to mít souvislost s tím, že Zeman je často označovaný jako ten, kdo hájí ruské zájmy?
Den D
Právě ten den uspořádali před osmou hodinou večerní Andrej Babiš s Janem Hamáčkem mimořádnou tiskovku, kde stručně oznámili zjištění tajných služeb k zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích.
Policie vyhlašuje pátrání
Hned po tiskové konferenci policie vyhlašuje pátrání po dvou mužích v souvislosti s Vrběticemi. Krátce nato se ukazuje, že jde o agenty podezřelé z otrávení bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala. Pátrání je samozřejmě jen symbolické, muži se zde už dávno nepohybují. Ani informace o pohybu osob na území ČR před sedmi lety už nelze očekávat.
Petříček shazuje vládu
Tomáš Petříček shazuje slova Hamáčka s premiérem o tom, že o průšvihu vědí jen čtyřiadvacet hodin. Petříček prý ještě jako ministr zahraničí měl k dispozici informace. K jeho odvolání přitom došlo už 11. 4. Hamáček ihned podrážděně reaguje pohrůžkou trestního oznámení za vyzrazení utajované skutečnosti.
18. dubna
Rusko vrací úder
V neděli tvrdě zareaguje Rusko. Obvinění shodí ze stolu a za českou stranou 18 vyhoštěných „diplomatů“ vyhodí z ruského území dvacítku českých. Navíc dostanou pouze čtyřiadvacetihodinovou lhůtu k opuštění státu (Češi poskytli lhůtu dvojnásobnou).
Hamáček kličkuje
Jan Hamáček v neděli Deníku N tvrdí, že věděl už dopředu, že do Moskvy nikdy nepoletí. Mělo jít jen o krycí akci. Toto tvrzení je sice zajímavé, ale ministr vnitra se zde rozchází s verzí Andreje Babiše. Ten ho nepodržel, když uvedl, že Hamáček se do Ruska skutečně chystal.
Před ruským velvyslanectvím začínají spontánní demonstrace za účasti několika desítek občanů.
Zeman taktizuje
Miloš Zeman slíbil vyjádření až o týden později. Sklidil za to kritiku. Podle Jany Černochové z ODS možná čeká na oficiální pokyny z Kremlu.
19. dubna
Hamáček neskrývá překvapení
Ministr vnitra (a zahraničí) jako by vůbec nevěděl, do jaké politické hry se pustil. Reakce Moskvy (včetně tradičních výhrůžek) ho zaskočila. „Reakce je silnější, než jsme očekávali,“ uvedl.
V pondělí do Prahy a Moskvy přilétají vládní speciály pro vyhoštěné diplomaty.
Začíná i nesmyslná roztržka mezi Janem Hamáčkem s šéfem unijní diplomacie. Český ministr si stěžuje, že na jednání evropských ministrů zahraničí požádal o projevení solidarity skrze společné prohlášení. Evropský „ministr zahraničí“ Josep Borrell ale tvrdí, že Česko o nic takového nepožádalo. Evropa ale za Prahou jednoznačně stojí.
Andrej Babiš požaduje po BIS, aby zveřejnila svou utajovanou zprávu k Vrběticím. Po jednání vlády, na němž vystoupili i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek, je ale jasno: nic se zveřejňovat nebude.
Babiš po jednání vyvolal obrovské pozdvižení, když začal útok ve Vrběticích, který připravil o život dva lidi a státní pokladnu stál přes miliardu korun, bagatelizovat slovy o pouhém útoku na zboží. „Nebyl to akt státního terorismu,“ tvrdil.
20. dubna
V noci z pondělí na úterý před siluetou Pražského hradu svítil nápis Vlastizrada v reakci na chování prezidenta Zemana.
V úterý Andrej Babiš slibuje další odvetné akce proti Rusku.
Podle zjištění Seznam Zpráv z okruhu vyšetřování za útokem ve Vrběticích nestáli pouze dva rozvědčíci, ale i další.