Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

20 zajímavostí z Případů 1. oddělení: Skutečný pachatel vraždy se hlásil o autorská práva

Případy 1. oddělení: Po osmi letech končí oblíbený seriál
Zdroj: Se souhlasem Česká televize
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
POSLEDNÍ DÍL

Po osmi letech se loučíme s partou z Případů 1. oddělení. Věděli jste, že herec Miroslav Vladyka alias Víťa Sršeň původně k jádru vyšetřovatelů vůbec neměl patřit? Československá filmová databáze je plná zajímavostí o tomto oblíbeném seriálu a my jsme zde pro vás vybrali ty největší.

Seriál Případy 1. oddělení byl inspirovaný skutečnými případy, které řešila pražská "mordparta" po roce 1989. Podle hodnocení na ČSFD jde o jeden z nejlepších seriálů u nás a má velkou fanouškovskou základnu. První klapka padla roku 2013 a nyní, po téměř 10 letech, se s Případy rozloučíme epizodou Trik.

20 zajímavostí ze seriálu Případy 1. oddělení:

Po odvysílání jednoho z dílů seriálu se České televizi ozval sám skutečný pachatel, který se hlásil k autorským právům na svůj zločin a požadoval poplatek za prozrazení jeho know how k provedení vraždy. Jeden z autorů scénáře Josef Mareš to uvedl v Českém rozhlase s tím, že to je jen důkazem, že tento díl byl udělán věrně.

Major Josef Korejs, kterého hraje Miroslav Hanuš (59), dostal jméno po policejním radovi ze seriálu Panoptikum Města pražského.

Major Tomáš Kozák, ztvárněný hercem Ondřejem Vetchým (60), dostal zase jméno po spolužákovi scenáristy Josefa Mareše (58). Skutečný Kozák si poté za odměnu zahrál epizodní roli lodníka. Aby se tento pomyslný kruh uzavřel, jmenoval se ten zase Josef Mareš.

Ondřej Vetchý je fanoušek fotbalové Sparty a stejně tak tomu je i u jeho postavy majora Kozáka. Můžete si tak povšimnout několika klubových suvenýrů, jako je například hrnek nebo klubová vlajka.

Kapitán Martin Pražák, kterého ztvárnil Filip Blažek (49), používá jako telefonní zvonění melodii z kriminálního seriálu Hříšní lidé Města pražského.

Kritický mail od policisty

Ještě před tímto seriálem se druhý ze scenáristů Jan Malinda (40) hlásil k PČR v rámci náborové kampaně Hledám parťáka, ale neprošel tehdy přes psychotesty. "Z výsledků vyplývá, že jste výrazně vnímavý a také poněkud přecitlivělý až vztahovačný. Pro vás by se spíš hodilo zaměstnání, kde byste mohl své zvýšené citlivosti na podněty využít. Třeba jako novinář," řekla mu tehdy psycholožka, která netušila, že Malinda testy absolvoval pod skrytou identitou v rámci reportáže pro MF Dnes, kde byl zaměstnán.

Jan Malinda prý po odvysílání 1. série dostal mail od nějakého policisty, který kritizoval nedisciplinovanost ústředních postav a zároveň uvedl několik případů, kdy díky pečlivému dodržování protokolu nedošlo k žádnému pochybení. Do druhé série byla proto připsána postava majora Dušana Vrány, jejíž představitel byl Igor Chmela (51), Malinda se totiž snažil tyto reálné historky do některých dílů částečně zanést, neseděly mu ale k žádnému charakteru.

Scenáristé bez filmařského vzdělání

Ani jeden ze scenáristů nemá filmařské vzdělání. Josef Mareš vystudoval Policejní akademii a kybernetiku na ČVUT, Jan Malinda zase žurnalistiku a mediální studia na FSV UK. O studium scenáristiky a dramaturgie na FAMU se sice pokoušel, ale bylo mu ukončeno po seznamovacím kurzu.

Josef Mareš neměl před tímto seriálem ani žádné zkušenosti s filmem. Jan Malinda hledal policistu, který by se s ním podělil o případy, na jejichž objasnění se osobně podílel, aby mohl vzniknout seriál založený na autentické policejní práci. A našel právě plukovníka Mareše z pražského policejního ředitelství, který se pak v průběhu dalších let stal plnohodnotným scenáristou.

Josef Mareš se po velkém úspěchu tohoto seriálu poté podílel jako scenárista i na prequelu Devadesátky, který také sklidil mnoho pozitivních ohlasů a vyvolal velký zájem diváků.

Předloha Josefa Korejse a dalších postav

Podle Jana Malindy se v Josefu Korejsovi již poznalo šest policejních vedoucích, kteří si myslí, že posloužili jako jeho předloha. Postava je ale napsána podle různých sesbíraných historek.

A ještě ke Korejsovi. Jeho postava nosí hodinky ciferníkem dolů, takže když kontroluje čas, musí zvednout ruku. S tímto nápadem přišel sám herec Miroslav Hanuš, který tím prý chtěl podtrhnout Korejsův ne úplně kladný charakter.

Předlohou pro postavu majora Václava Plíška byl skutečný kriminalista Jan Štoček, který mimo jiné vyšetřoval tzv. orlické vraždy. Když se dozvěděl, že se této role ujme herec Bolek Polívka (73), údajně z toho nebyl vůbec nadšen. "Nelíbí se mi ta postava. Působí směšně a humpolácky. Bolek snad nosí stejnou košili jako u sebe na farmě! Na rozdíl od jeho postavy jsem vždy chodil do práce střízlivej a i jako kuřák jsem si nikdy nezapálil v autě ani na ulici a při výslechu nikdy nikomu netykám!" řekl tehdy deníku Blesk.

Postava outsidera týmu kriminalistů Víti Sršně měla být původně jen okrajová. Dát mu více prostoru se tvůrci rozhodli až poté, co viděli hrubý sestřih prvního dílu a v něm vynikající výkon herce Miroslava Vladyky (63).

V některých scénách z tiskových konferencí byli pro zvýšení autentičnosti do rolí novinářů obsazeni skuteční reportéři. Dotazy tak hrdinům kladou například Tereza Strnadová z České televize, Jakub Pokorný z MF Dnes, Tereza Palečková z ČTK.

Kde se seriál natáčel

Interiéry se točily v bývalé budově Komerční banky v Sokolovské ulici v Praze - Vysočanech. Scenáristé chtěli, aby prostředí policejního oddělení věrohodně odpovídalo zázemí policistů 1. oddělení v pražské Kongresové ulici.

Epizodní roli si s tehdejším moderátorem České televize Jakubem Železným dohodli tvůrci spontánně během živého vysílání Událostí, komentářů, kam byli pozváni jako hosté. Železný si zahrál cameo v epizodě Loterie.

Předobrazem soudního znalce v oboru psychologie Vladimíra Hubáčka, kterého ztvárnil Václav Helšus (75), byl soudní znalec PhDr. Slavomil Hubálek. O záměru scenáristů věděl, natáčení se však bohužel nedožil. Zemřel náhle 5 dní před premiérovou klapkou seriálu.

Každý kraj v České republice má své 1. oddělení, které se zabývá tamní nejzávažnější kriminalitou.

Seriálové 1. oddělení spadá pod Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy, odbor obecné kriminality, nižší členění jsou na Obvodní ředitelství policie Praha I-IV., pod kterými pracují mimo jiné jednotlivá oddělení obecné kriminality pro méně závažnou trestnou činnost.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy