Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

27 unikátních snímků chátrající elektrárny Libušín: Majitel chce areálu vdechnout nový život

27 unikátních snímků chátrající elektrárny Libušín: Majitel chce areálu vdechnout nový život
Zdroj: eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 23 fotografií
velká galerie
Bývalá elektrárna Libušín na Kladensku byla minulý víkend zcela výjimečně otevřena pro širokou veřejnost a nadšenci do urbexu si tak mohli zcela legálně projít celou budovou. Majitel objektu se snaží dát areál pomalu do pořádku a najít pro něj nové využití. Celá stavba byla dopředu zkontrolována statikem a vy se v galerii můžete podívat na unikátní snímky bývalé uhelné elektrárny.

Uhelná elektrárna Libušín na Kladensku byla vybudována v roce 1930 a měla 100 metrů vysoký komín. Provoz byl ukončen v roce 1986. Elektrárně dominovala kromě komína i vysoká hala, která je tvořena železobetonovým rámem. Celá stavba dodnes láká nejenom urbexové nadšence.

Elektrárna byla v provozu zhruba tři desetiletí a koncem šedesátých let byly její části předělány na sklady a dílny. V pozdějších letech přestala být využívaná úplně a začala chátrat. Minulý víkend probíhala v elektrárně prohlídka na vlastní nebezpečí s povolením majitele.

Návštěvníci si mohli projít prakticky celý areál, přístupná byla i střecha. Jednotlivé části elektrárny byly různě porostlé mechem nebo trávou. Některé části budovy byly již uklizené a jedna mírně zrekonstruovaná.

Elektrárna Libušín byla hned vedle hlubinného dolu, takže byla zásobována uhlím přímo z vlastních zdrojů. "Elektrárně dominuje mimo jiné i vysoká hala, která je tvořena železobetonovým rámem. Střecha již chybí, ale i tak pobyt uvnitř dává pocit, že člověk je v chrámu a trčící komín je jeho věží," stojí v popisu, který lákal k prohlídce.

V současné době má majitel plány zrekonstruovat budovy do původní podoby. Objekt se bude využívat jako multifunkční centrum. Mají se zde konat tábory pro děti, divadla, koncerty, výstavy, únikové hry atd. Cílem je vytvořit komunitu mezi zdravými dětmi a vozíčkáři. Celá rekonstrukce vyjde na bezmála 150 milionů korun.

Do galerie se můžete podívat na snímky bývalé uhelné elektrárny. Pokud byste chtěli přispět na záchranu a rekonstrukci bývalé elektrárny a vytvoření denního stacionáře pro zdravotně postižené osoby s chráněnými dílnami: 2801839702/2010

Související články

Další články

Nejnovější kauzy