Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

35 dní pekla: Nacisté tu stříleli lidi jako pomstu za Heydricha, teď je bývalé popraviště uprostřed sídliště

Místo pomsty za Reinharda Heydricha: Bývalé popraviště je uprostřed sídliště
Zdroj: koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 11 fotografií
GALERIE

Střelnice v pražských Kobylisích je místo s velmi temnou historií a úzkou vazbou na atentát na Reinharda Heydricha, jehož výročí si v těchto dnech připomínáme. Právě tady se nacistické Německo mstilo za útok na nejvýše postaveného zástupce Říše v Československu. Smrt tu našlo přes pět set lidí, redakce eXtra.cz se na místo vypravila.

Reinhard Heydrich se v září 1941 stal zastupujícím říšským protektorem pro Protektorát Čechy a Morava, usadil se na zámku v Panenských Břežanech, asi 20 kilometrů severně od Prahy.

Během cesty z Panenských Břežan na Pražský hrad na něj byl v Libni proveden atentát. Dne 27. května 1942 zaútočili českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík na jeho automobil. Heydrich zemřel o několik dní později v Nemocnici Na Bulovce, kde byl operován.

Krvavá odplata

V Československu však začala krvavá odplata za atentát ještě dříve, než Heydrich naposledy vydechl. Gestapo rozjelo obrovskou pátrací akci a drtivá většina lidí, kteří parašutistům pomáhali, skončila na popravišti. Jako místo vykonání zvolili právě střelnici v Kobylisích, která už se dlouho nepoužívala. V pětatřiceti dnech, které následovaly po atentátu, tu však našlo smrt přes 500 lidí, uvádí informační tabule, která je k dispozici i na stránkách Prahy 8.

Když se popravovalo, nacisté nastartovali motory všech dostupných aut a autobusů, aby střelba byla co nejméně slyšet. Popravovalo se po šesté večer, místní obyvatelé měli zákaz vycházet a museli mít zavřená okna. Popravy probíhaly mezi valy, které tu stále jsou, odsouzení chodili po skupinkách po deseti a popravčí je přivazovali ke kůlu. Jejich těla pak mířila ke zpopelnění do strašnického krematoria.

Pietní místo

Na místě byl hned po válce zbudován památník, který do dnešní doby několikrát změnil podobu a v jeho okolí vyrostlo sídliště Ďáblice. Pietní místo je teď součástí města a pocit, který na bývalém popravišti vytvářejí všudypřítomné paneláky, je poněkud zvláštní. Každopádně i přes ponurou historii jde o místo, které díky své atmosféře stojí rozhodně v Praze za návštěvu.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy