Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

5 bylinek, které vám pomohou s velkou jarní očistou a detoxikací vašeho zaneseného organismu!

5 bylinek, které vám pomohou s velkou jarní očistou a detoxikací vašeho zaneseného organismu!
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
Zapomeňte na všechny vylhané detoxikační kúry a umělé preparáty z lékárny a vydejte se do přírody! Při troše štěstí najdete vše, co potřebujete, hned za domem!

Stačí jediná procházka parkem nebo přírodou, abyste sehnali vše, co potřebujte k velké jarní očistě.

Spojte příjemné s užitečným a vydejte se nasbírat těchto 5 bylinek, které vám pomohou dát do pořádku to, co jste během zimních měsíců zanedbávali!

1) Sedmikráska chudobka

Je jich všude plno! Krásné a roztomilé květy sedmikrásky se používají do salátů, polévek, ale můžete si na nich pochutnat i na chlebu s máslem. Pokud se vám tenhle recept příliš nezamlouvá, vězte, že patří mezi jeden z nejstarších a nejchutnějších! Látky v nich obsažené působí močopudně, lehce podporují pocení a čistí krev, zároveň stimulují funkci žlučníku a jater. Pro své účinky jsou sedmikrásky doporučovány při potížích, jako je akné, ekzémy, dna, artritida a podobně.

2) Šťovík kyselý

Taky jste se jeho listů tolik najedli jako děti? Jeho trpce nakyslá chuť vás donutí svraštit obličej do legrační grimasy. Listy šťovíku jsou známé vysokým obsahem vitaminu C, betakarotenu, vápníku a železa. Působí močopudně, pomáhá čistit krev a stimuluje činnost jater. Nic se však nemá přehánět a u šťovíku to platí dvojnásob! Má vyšší obsah kyseliny šťavelové, která se při vysokých dávkách může usazovat v ledvinách, popřípadě u někoho může vyvolat alergickou reakci ve formě kopřivky. V množství do 20 listů ale neublíží. Zkuste jej přidat do salátu, polévky, omáčky nebo pomazánky!

3) Smetánka lékařská

Na pampelišku by se daly pět samé ódy. Její čerstvé mladé listy mají poměrně silné močopudné účinky, aktivují činnost ledvin a jater, významně tak podporují detoxikaci organismu. Obsahuje vitaminy C, A, B a betakaroten, křemík, draslík a vápník. Pro svou nahořklou chuť je vhodné především do zeleninových salátů.

4) Kopřiva dvoudomá

O detoxikačních účincích kopřivového čaje není třeba se dlouze rozepisovat. Skvěle se však hodí také do polévek a lze z ní připravit např. výborný "kopřivový špenát". Kopřiva obsahuje vitamin C, betakaroten a vitamin A, vápník a železo. Působí močopudně a rozpouští hleny v našem těle, zároveň je vhodná při chudokrevnosti, akné, ekzémech a revmatismu.

5) Česnáček lékařský

I když vás na první pohled trkne podobnost názvu s česnekem, ve skutečnosti jde o rostlinu příbuznou hořčici. Svůj název získal díky vonným silicím, při pomačkání listu ucítíme česnekovo-cibulovou vůni. Mladé listy mají příjemné aroma a česnekovou mírně nahořklou chuť, v menším množství jsou výborné především v salátu a v polévce. Lidé v dřívějších dobách tuto rostlinku dokonce sušili a používali při nedostatku cibule a česneku. Česnáček má vysoký obsah vitaminu C a betakarotenu, je známý svými čisticími účinky a často byl doporučován při léčbě např. revma, dny a ekzému.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy