Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

5 tajemných českých hřbitovů, které byste měli bezpodmínečně navštívit!

Toulky Vyšehradským hřbitovem patří k základním povinnostem letošního podzimu.
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Další fotografie
Začátek listopadu je čas, kdy vzpomínáme na své zesnulé blízké a jako projev své úcty jim přinášíme květiny a zapalujeme svíčky na hrobech. Některé hřbitovy v nás však vzbuzují víc než respekt a zvědavost.

Hřbitovy nejsou jen místem, kam chodíme uctít památku svých blízkých Někteří z nás je vyhledávají také jako oázu klidu nebo naopak jako nevšední dobrodružství.

Na těchhle hřbitovech v Česku moc klidu nenajdete. Budete tu totiž cítit velice zvláštní energii a možná se vám změní pohled na život.

1. Hřbitov v Broumově

Na tajemném hřbitůvku v Broumově se nachází nejstarší dřevěný kostel u nás, který je zároveň jednou z nejstarších dřevěných kostelních staveb ve střední Evropě. Podle údajů broumovského kláštera byl založen už v roce 1177 rakouskou šlechtičnou, která na tomto místě přijala křest. Šlechtična věnovala kostelu perlovou čelenku, která je dodnes uložena v broumovském muzeu. Najdete zde i popravčí špalek a kopie devíti desek z 16. století, které líčí významné události města. Dozvíte se tak třeba o náletu kobylek v roce 1542, který je v těchto místech skutečně ojedinělý.

2. Židovský hřbitov v Dobrušce

Místem posledního odpočinku dobrušských Židů byl židovský hřbitov na konci dnešních ulic Křovické a Javorové. Své hřbitovy nazývali Židé poeticky "zahrada mrtvých". Na dobrušském hřbitově se pohřbívalo až do osudného roku 1942.

3. Vyšehrad

Kdo ještě nebyl na pražském Vyšehradě a Slavíně, měl by si okamžitě vlepit pár facek a svou chybu napravit. Nejen že tu jsou slavná jména, kam se podíváte, ale místo vás nabije úžasně pozitivní energií. To je jedním z důvodů, proč je Vyšehradský hřbitov v Praze jedním z nejznámějších u nás. Původní farní hřbitůvek se v 70. letech 19. století přeměnil na vyšehradské národní pohřebiště.

4. Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou je spjatý s podivuhodným protiupírským zásahem z konce 19. století, o němž se zmiňuje žďárská i jihlavská kronika. Jeden z hrobů patřil nelítostnému správci žďárského zámeckého velkostatku Aloisi Ulrichovi. Ke svým poddaným se během života choval velmi krutě a klid jim nedopřál ani po své smrti v roce 1817. Místní proto povolali jihlavského kata, který nařídil hrob otevřít. K úžasu všech v něm našel tělo, které neneslo žádné známky zkázy. Kat oslovil Ulricha jménem a ten otevřel oči a zvolna se posadil. Knězově zaříkání se nebožtík vysmál, a tak mu kat utnul hlavu a tělo nechal zasypat nehašeným vápnem. Od té doby měli místní klid.

5. Zámecký psí hřbitov v Kunštátě

V těsné blízkosti zámku v Kunštátě na Moravě se nachází historický psí hřbitov, který je nejstarším v celé Evropě. Na konci 19. století ho založili tehdejší majitelé kunštátského panství, svobodní pánové Honrichsové z Wolfswarffenu. Najdete tu 16 pomníčků, z nichž 12 nese čitelné jméno a letopočet. Pravděpodobně nejstarší, který patří psovi jménem Lux, pochází z roku 1890. Mezi dalšími jmény, která se nacházejí na pomníčcích, je Žolička, Issi, Zuppi, Flott nebo Mopsi. Haf!

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy