5 tipů, jak se připravit na přicházející hospodářskou krizi
1. Snižte svoje dluhy na minimum
Krok číslo jedna. S dluhy totiž ztrácíte finanční svobodu. Dluh znamená, že jste závislí na vašich věřitelích. Snažte se proto co nejvíce snížit vaše dluhy
Máte-li každý měsíc vysokou splátku hypotéky, spotřebitelského úvěru či kreditu na kreditní kartě a pak náhle ztratíte práci, rychle se dostanete do problému. Riskujete pak ztrátu vašeho domu, auta či jiného statku, kterým za úvěr ručíte.
Pokud žádné dluhy nemáte a ztratíte práci, vaší jedinou starostí bude najít si práci novou. Nebudete muset řešit splátky, v horším případě exekuce a ztrátu domova či auta. Bez dluhů můžete finanční krizi zvládnout mnohem snadněji.
2. Kreditku schovejte do trezoru
Pro někoho to může být náročné. Pokud je vám pod čtyřicet, pravděpodobně kreditní kartu běžně využíváte. Moci si koupit cokoliv, na si vzpomenete, a zaplatit kreditní kartou je přece tak cool. Zkuste si ale promluvit si se svými rodiči nebo prarodiči a zeptejte se jich, jestli, když byli mladí, měli kreditní kartu. Pravděpodobně vám řeknou, že ne. Platili hotovostí za všechno. To znamenalo, že neměli nové auto každé tři roky a bydleli skromně, ale také neměli žádné dluhy. Žít bez kreditu znamená vytvořit si rozpočet a naplánovat, co potřebujete koupit. A pak na to ušetřit peníze. Je to možná drastická změna pro ty z nás, kteří jsou zvyklí nakupovat hned a platit později, ale úspory v platbách úroků stojí z dlouhodobého hlediska za to.
3. Zvažte, co všechno opravdu potřebujete
Začněme bydlením. Kupujete dům nebo byt na hypotéku? Pokud koupíte menší, bude samozřejmě levnější. A nejen to. Znamená to také méně místností k vybavení, nižší náklady na energie. To vše vám ušetří peníze a usnadní život. A platí to i o podnájmech.
Zamyslete se nad každou korunou, kterou utratíte a zeptejte se sami sebe: „Opravdu to potřebuji Opravdu musím platit kabelovou televizi v premium programu s 500 kanály, které stejně nikdy nestihnu sledovat? Nebo by stačila základní nabídka? Potřebuji nové auto každé tři roky, nebo mi stejně dobře poslouží zachovalá ojetina? A potřebuji vůbec auto? Kolik peněz bych mohl ušetřit veřejnou dopravou, chůzí, jízdou na kole a jen půjčením auta?
Musím se nutně stravovat v restauraci nebo můžu ušetřit peníze a lépe jíst přípravou jídla doma? Zkuste se nad těmito otázkami zamyslet.
Rozhodně tím nechceme říci, abyste se stali poustevníky. Ani netvrdíme, že úvěr musí být vždy špatný. Pokud se však dokážeme naučit žít skromněji, nemusíme se vůbec zadlužovat.
4. Máte promyšlený plán B?
Během krize se může stát, že se vám sníží pracovní úvazek nebo dokonce přijdete o práci úplně. Nebudete moci splácet úvěry ani prodat dům za částku vyšší než je hypotéka. I když to nejsou příjemné představy, je důležité o nich přemýšlet a začít vytvářet „plán B“.
Co budete dělat, pokud během krize přijdete o práci? Vždy mějte připravený aktuální životopis a buďte ve střehu. Příležitost může přijít jako blesk z čistého nebe. Ale to neznamená, že na ni budete čekat se založenýma rukama. Jděte jí naproti. Zvažte také možnost vlastního podnikání. Zpočátku třeba jen na částečný úvazek. Jaké máte koníčky? Nemohla by za některým z nich stát obchodní příležitost? Byť jen jako vedlejší příjem? Zajistěte si zdroj pasivního příjmu. V dnešní době máte mnoho příležitostí, jak získat pasivní příjem. Ať už jsou to P2P půjčky, vlastní youtube kanál (a nemusíte být zrovna youtuber) nebo třeba různé affiliate programy. Pokud ztratíte své primární zaměstnání, budete mít alespoň nějaký příjem.
5. Staré známé „utahování opasků“
V životě nastávají situace, které vás donutí snížit své životní náklady. Ať už je to ztráta zaměstnání, rozpad manželství nebo v horším případě zdravotní problémy. Nečekejte, až budete muset. Snižte své životní náklady už nyní.
Nezanedbatelným výdajem každé domácnosti jsou platby za energie. Úsporné žárovky, izolace oken, sprcha místo vany. To je jen pár příkladů, jak se dá ušetřit. Dalo by se jich určitě najít mnohem více, ale o tom není tento článek. Jde o to, že mnoho malých úsporných opatření dá v součtu poměrně slušnou částku v řádu několika stovek měsíčně, které můžete reinvestovat. Snížit výdaje lze také při běžném nákupu potravin. Určitě se vám někdy stalo, že jste nějaké vyhodili, protože jste je nestačili spotřebovat. Aby se vám to nestávalo, je dobré nákup naplánovat, napsat si seznam a nakoupit tak, aby se nic nemuselo vyhazovat. Snižovat své výdaje není tak těžké, jak se může stát. Stačí se nad každým výdajem zamyslet a způsob se vždy najde.