52 let od upálení Jana Palacha (†20): Jak dnes vypadá jeho památník a nemocnice, kde zemřel
Hrdina a student Jan Palach nemohl nadále sledovat, v jakém utrpení se ocitla jeho rodná země. Sám a bez vědomí rodiny či přátel se rozhodl k radikálnímu kroku. Přesně přes 52 lety, 16. ledna 1969, přišel na Václavské náměstí, kde se polil hořlavinou a zapálil. Jeho typ protestu proti Varšavské smlouvě a porušování lidských práv a svobod mu vzal život.
V nemocnici ležel Palach tři dny, během kterých se absolutně nestaral o četné popáleniny po celém těle. Zajímalo ho spíš, zda někomu protestem otevřel oči. Staral se také o to, aby už nikdo další o život nepřišel. "Můj čin splnil účel. Ale ať už to nikdo neudělá. Ať se ty studenty pokusí zachránit, aby celý život zasadili ke splnění našich cílů. Ať se přičiní živí v boji," zněla údajně jedna z jeho posledních vět, která zazněla ve výpovědi jeho spolužáka Luboše Holečka. Pak 19. ledna 1969 zemřel na následky onoho sebezapálení.
Komunistická strana přišla s fámami
Komunisté z něj pak dlouhou dobu dělali blázna a snažili se veřejnost přesvědčit, že šlo o tzv. studený oheň, který Palachovi nijak neublížil a kterým chtěl v lidech probudit agresi vůči režimu. S touto lží přišel Vilém Nový, jeden z vysoce postavených z komunistické strany
Jak dnes po 52 letech vypadá ono osudné místo s tragickou pověstí a nemocnice, ve které Jan Palach vydechl naposledy? Podívejte se do galerie.