5G sítě mají pro Ústecký kraj velký přínos, shodli se odborníci
Univerzita J. E. Purkyně představila na tiskové videokonferenci hlavní závěry studie Přínos technologie 5G k rozvoji Ústeckého regionu. Odborníci na akci odpovídali na otázky, jaké možnosti nabízí technologie 5G pro rozvoj Ústeckého kraje, co lze považovat za největší brzdu výstavby vysokorychlostní komunikační infrastruktury a jak to řešit.
Na tiskové videokonferenci k závěrům studie Přínos technologie 5G k rozvoji Ústeckého regionu diskutovali hlavní koordinátor projektu Smart-Akcelerátor Ústeckého kraje Petr Achs, koordinátor 5G měst za Ústí nad Labem Stanislav Cingroš, jeden z hlavních autorů studie, zástupce UJEP, Michael Fanta a ředitel Euroregionu Elbe/Labe Vladimír Lipský.
Růst HDP
Za závěrů vědeckých publikací podle Fanty vyplývá, že vysokorychlostní připojení pozitivně ovlivňuje zaměstnanost, vznik nových firem a produktivitu práce. Kromě toho podpoří odvětví zpracovatelského průmyslu, mobilitu, zdravotnictví, finanční služby, obchod či energetiku.
Zpracovatelský průmysl v Ústeckém kraji představuje 38,5 procenta HDP. "S dvojnásobnou mírou digitalizace může HDP ve zpracovatelském průmyslu vzrůst až o osmnáct procent," uvedl Fanta. Růst produktivity a efektivnější výroba podle něj znamená růst mezd zaměstnanců, stimulaci ekonomického růstu v regionu a také kvalitu života jeho obyvatel.