6 nejslavnějších fotografií světa a jejich autoři: Obrázky znáte, ale co jejich historii?
Některé jsou tak slavné, že stačí jeden pohled a okamžitě víte, o co jde, jiné zase znáte z popkultury, neboť jsou často reprodukovány. Přestože nesmrtelné obrázky budou žít navěky, jejich autoři jsou často mimo zájem médií a jménem je neznáte určitě.
Posbírali za svoje fotky hromady cen, někdy byl jejich snímek i startem obrovského dobrodružství, jako například pátrání po "Afghánské dívce". Tady je 6 slavných fotek z celého spektra dění.
Nick Ut: Napalmový útok ve Vietnamu
Fotografie pořízená roku 1972 změnila život nejen fotografovi, ale také utíkající popálené plačící dívce. Nick Ut za ni dostal Pulitzerovu cenu, Kim Phúc, běžící dívka, má sice dodnes jizvy na těle, ale z Vietnamu ji odvezli do Toronta, kde založila rodinu a vede neziskovou organizaci na pomoc válečným obětem. Veřejnost zavalovala fotografa děkovnými dopisy, že ukázal pravou tvář války ve Vietnamu, a i díky tomuto má dodnes Amerika velký bolák na těle. USA nařídily napalmový útok na vesnici Trang Bang a jediná tato fotka dokázala změnit úplně vnímání veřejnosti celého konfliktu Nick Ut a Kim se dodnes přátelí.
David Doubilet: Barakudy
Magická fotka z mořských vod Papuy-Nové Guiney, kde barakudy obkroužily v obraně před vetřelcem potápěče. Fotka vlastně připomíná naši modrou kulatou planetu.
Thomas Mangelsen: Medvěd hnědý
Velmi známá věc pro všechny, kdo občas koukají na National Geographic nebo přírodopisné dokumenty. Thomas zachytil v národním parku na Aljašce medvěda hnědého, jak chytá celkem bez obtíží lososy, kteří se třou v tamních bystřinách. Na tenhle dokonalý moment čekal v divočině týden u místa, kam chodí medvědi lovit. Nafotil přes 35 rolí filmu, tenhle jediný moment je ale nejslavnější.
Lyle Owerko: 9/11
Hrůza dokumentující nejhorší teroristický útok našich dějin. "Nedokážu vůbec popsat hlasy, zvuky a pocity, které jsem cítil v okamžiku nárazu. Doufám, že tenhle moment, který jsem zachytil, dokáže předat dalším generacím nejen výpověď o strašlivé hrůze, ale že si z ní vezmou i ponaučení," říká k tomu autor.
Jeff Widener: Peking 1989
Protesty na náměstí Nebeského klidu v čínském Pekingu mají jednu velkou historickou fotografii z roku 1989, kdy se koloně tanků čínské lidové armády postavil muž s nákupními taškami. Chvíli se nic nedělo, ale poté ho začal první tank objíždět, muž se ale nedal a vylezl na něj a mlátil do kovu tak dlouho, až se otevřel poklop a on začal promlouvat k vojákům. Poté ho nějací lidé odvlekli a dodnes se neví, jestli žije, nebo ho popravili. Nezná se ani jeho jméno, ale podle rozborů mu v té době mohlo být tak devatenáct let. Fotka je v Číně dodnes zakázaná.
Steve McCurry: Afghánská dívka
Je to asi nejslavnější fotografie na světě, protože ty oči už viděl úplně každý. Portrét Afghánská dívka se totiž dostal na obálku National Geographic a díky tomu se proslavil úplně všude. Na fotce je tehdy dvanáctiletá Šarbat Gula, afghánské děvče, které i s rodinou uteklo před sovětskou okupací do pákistánského uprchlického tábora. Steve ji vyfotil roku 1984 ve městě Péšávar, po zveřejnění na obálce National Geographic se po ní rozjelo velké pátrání. Našli ji v roce 2002, je zpět v Afghánistánu a má vlastní rodinu.