Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

75 let od vyhlazení Lidic: 3 fakty o tragédii, na kterou nesmíme nikdy zapomenout!

75 let od vyhlazení Lidic: 3 fakty o tragédii, na kterou nesmíme nikdy zapomenout!
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
10. června roku 1942 došlo pod falešnou záminkou k vyhlazení české obce Lidice. Příkaz vydal tehdejší státní tajemník Úřadu říšského protektora, Karl Hermann Frank který byl za tento čin roku 1946 popraven. Na osudném místě bylo před pětasedmdesáti lety zavražděno na 340 lidí včetně dětí.

1. Lidice jako náhodná oběť

Když zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich zemřel na následky atentátu, bylo jasné, že nacisté se budou mstít. Dopadení a smrt výsadkářů operace Anthropoid ale Němcům nestačily. Nacisté v čele s K. H. Frankem a Heydrichovým nástupcem Kurtem Daluegem rozhodli o demonstrativním vyhlazení celé jedné obce jako varování před německým hněvem.

Na malou obec Lidice na Kladensku padla volba nešťastnou náhodou. Cílem Němců bylo pomstít se místu, které má spojitost s někým z výsadkářů. Strůjcem tragédie je jistý Josef Říha, který se při rozchodu s dělnicí Annou Maruščákovou vydával za odbojáře a jeho dopis byl odhalen gestapem. Nacistům stačilo, že se údajný odbojář Říha Maruščákové v minulosti zeptal na rodinu Horákových z Lidic, jejichž syn byl v Británii u RAF. I takto slabá záminka stačila k tomu, aby nacisté vynesli nad Lidicemi ortel smrti.

2. Z mužů přežil jen jediný

Do Lidic vtrhlo gestapo a začalo zatýkat všechny obyvatele. Ženy s dětmi byly převezeny do budovy kladenského gymnázia. Několik málo dětí bylo postupně vybráno k poněmčení, zbylé byly s matkami poslány do vyhlazovacích táborů, kde většina byla zplynována v koncentračním táboře Chelmno v Polsku. Válku přežilo 143 lidických žen a v německých rodinách bylo vypátráno 17 dětí, jejichž život byl ušetřen výměnou za převýchovu v Říši.

Z mužů zásah nacistů přežil jen jeden, Jiří Tůma ze sousedních Makotřas, který obcí náhodou projížděl na kole a dostal se do spárů gestapa. To, že nebyl občanem Lidic, mu zachránilo život a mohl popsat, jak celkem 173 mužů a chlapců starších 15 let bylo shromážděno v Horákově statku, kde nacisté ověřovali jejich totožnost. Tůmu gestapo propustilo, ale výstřely, které slyšel na cestě domů, svědčily o jediném. Lidičtí muži byli do jednoho popraveni. Nejmladšímu bylo teprve 14 let, o svém věku lhal. Nejstarší zastřelený muž byl starý 84 let.

3. Snaha o totální vymazání z mapy

Lidice měly být demonstrací nacistické síly a zlovůle. Němci rozhodli, že po obci nezůstane ani památka a bude zcela zničena. Po masakru u Horákova statku bylo vypátráno dalších 26 obyvatel obce, kteří v době zásahu gestapa nebyli doma. Ty čekala smrt na střelnici v Kobylisích. Ještě hůře než lidé dopadlo místo, v němž žili. Domy příslušníci SS nejprve zapálili a následně obvodové zdi odpálili trhavinou a vykopali ze základů. Se zemí byly srovnány všechny budovy včetně kostela. I to bylo ale nacistům stále málo.

Esesáci dokonce i vykopali rakve z místního hřbitova a znesvětili těla mrtvých obyvatel Lidic. Došlo i na překopání koryta potůčku, který obcí protékal, vytrhání všech stromů z kořenů a zasypání rybníka sutí. Nic nesmělo zůstat jako předtím, Lidice musely být zcela vymazány z map. Likvidace obce zabrala Němcům téměř rok a půl. O obludnosti jejich jednání se můžeme dnes přesvědčit z dochovaných filmových záznamů, které sami příslušníci SS hrdě natáčeli.

Pokud vás téma zaujalo, tak více se dozvíte na G.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy