Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

76 let od smrti Gabčíka a Kubiše: Kdo byly osudové ženy československých parašutistů?

76 let od smrti Gabčíka a Kubiše: Kdo byly osudové ženy československých parašutistů?
Zdroj: facebook.com
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
Dnes je to přesně 76 let, co vojáci Waffen-SS zaútočili na kryptu chrámu Cyrila a Metoděje v Praze, kde se skrývalo několik československých parašutistů. Mezi nimi byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří se v onen den setkali se smrtí. Jaký měli oba hrdinové život a šlo jen o asketické muže vykonávající své poslání?

Příběh Gabčíka a Kubiše, kteří měli za protektorátu kromě jiného velký úkol v podobě spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, fascinuje dodnes. Jejich profesní příběh ale nemůže vylíčit jejich celý život, a zejména pak to, jak žili v soukromí.

Lorna a Edna

Duo, které si spolu rozumělo jak po profesní stránce, tak v soukromí, se ve volných chvílích snažilo užívat života. Už ve službě v Anglii se seznámili se sestrami Ednou a Lornou, s nimiž je nejprve pojil kamarádský vztah, který ale přerostl v lásku. Jan se dvořil Edně, Jozef chodil s Lornou. Rodina dívek si oba parašutisty oblíbila, dokonce jim zřídila i pokoj v domě. Gabčík s Kubišem se ale po nějaké době museli vrátit do vlasti a přišlo loučení.

Marie Žilanová

okupované vlasti ale dvojice dlouho bez známosti nezůstala. Předtím, než se v lednu roku 1942 přemístili do Prahy, bydleli u policejního inspektora Václava Krále v Plzni. Ten je poslal do jedné z rodin, v níž bydlela a pracovala Marie Žilanová. Tu si vyhlédl Kubiš, a dokonce jí slíbil, že ji jednou pojme za manželku. Jejich vztah nakonec odnesla voda, ale Marie do konce života uchovávala Kubišův vřelý milostný dopis

Anna, Marie a Liběna

Gabčík zase udržoval intimní vztah s jistou vdovou Annou Malinovou, kterou potkal počátkem ledna 1942 v tramvaji. Kubiš pak požádal kamaráda, aby mu také dohodil nějaké děvče – kvůli tajnému poslání potřeboval krytí a nebylo nic nenápadnějšího než dva milenci. Malinová tedy Kubišovi dohodila svou kolegyni Marii Kovárníkovou, s níž parašutistu po čase nepojil pouze formální vztah.

Gabčík se měl dokonce zamilovat i do další dívky, Liběny Fafkové, u jejíž rodiny nějaký čas pobýval. Měli se dokonce zasnoubit, ale ani to Gabčíka neodradilo od návštěv Anny Malinové. U té se objevil i den před atentátem se slibem, že se zase ukáže. Další schůzku přislíbil i Kubiš Marii – zřejmě si tak pojišťovali úkryt po úspěšném provedení atentátu, který měli před sebou.

Kromě toho, že je pojil hluboký cit k parašutistům, hrály Marie i Anna důležitou roli v protinacistickém odboji. Nejen ony, ale i desítky dalších statečných žen vytvářely v odboji logistické zázemí. Sice nevěděly, že Gabčík s Kubišem přišli zabít Heydricha, ale věděly o jejich snaze podpořit odboj.

Po smrti parašutistů, kterým byly odťaty hlavy, musely všichni, kdo jim pomáhali, před nimi vypovídat a prozradit vše, co věděli. Marie, Anna i Liběna byly v říjnu roku 1942 za svou činnost zastřeleny v koncentračním táboře Mauthausen.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy