Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

77 let od vyhlazení Lidic: Symbolem hrdinství se stal starý kněz, který se nebál nacistů

77 let od vyhlazení Lidic: Symbolem hrdinství se stal starý kněz, který se nebál nacistů
Zdroj: facebook.com
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
tragédie
Když v květnu roku 1942 uskutečnili Gabčík s Kubišem atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nikdo z obyvatel obcí Lidice a Ležáky netušil, jaké hrůzy je čekají. Právě dnes si připomínáme sedmdesát sedm let od začátku násilného vyhlazení prvního z míst.

V momentě, kdy v pražských Kobylisích explodovala bomba hozená na automobil, v němž jel jeden z nejvlivnějších mužů Třetí říše Reinhard Heydrich, nikdo nečekal, jaký dopad to bude mít na mnohé z českých obyvatel. Obci Lidice, která se nachází ve středních Čechách, zbývalo jen několik málo posledních dní.

Poté, co se nacističtí představitelé dozvěděli o atentátu na Heydricha, začala řada masových poprav a sám Hitler nařídil, aby byly v Protektorátu Čechy a Morava provedeny exemplární tresty.

Vše začalo nešťastnou náhodou

Výběr Lidic byl náhodný a k jejich vypálení došlo nešťastnou shodou okolností. Jistý Josef Říha chtěl tehdy ukončit svůj milenecký poměr s dělnicí Annou a rozhodl se tak učinit dopisem. Ten zaslal do místa, kde Anna pracovala – do továrny na baterie. Aby se ujistil v tom, že se mu povede jejich vztah ukončit, uvedl v listu, že je odbojářem a že musí okamžitě zmizet. Psaní se ale dostalo do rukou majitele podniku a ten jej v domnění, že se může jednat o člověka, který provedl atentát na Heydricha, předal pověřeným. Dopis skončil v rukou gestapa. To pak při jedné z návštěv obce nalezlo v některém z domů vysílačku a došlo k závěru, že je na stopě pachatelům.

Červnový masakr

Jednotky začaly 9. června s likvidací Lidic, v noci na 10. června už byly zcela obklíčeny. Gestapo nahnalo muže a chlapce starší patnácti let do Horákova statku, kde je postřílelo. Ženy putovaly do koncentračního tábora v Ravensbrücku a děti, které nebyly vybrány na poněmčení, zavraždili plynem. Celkem zemřelo 340 obyvatel.

Hrdinský akt lidického faráře

Velkým symbolem hrdinství se tehdy stal tamní kněz Josef Štemberka, který všechny muže před popravou utěšoval. Nacisté mu nabídli milost, tu ale nepřijal a byl zabit jako poslední.

Poté, co byla obec vyprázdněná, ji začali nacisté ničit. Nezželelo se jim ani kostela či hřbitova, z jehož místa byly ze země vyňaty rakve a rozvezeny neznámo kam. Po druhé světové válce byla vesnice nově postavena a na jejím původním místě se dnes nachází Památník Lidice.

Brzy budou mít své smutné výročí také Ležáky, které lehly popelem nedlouho po Lidicích, 24. června 1942.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy