8 mrtvých v Uherském Brodě: Hrozí další masakr? Co se po střelbě podařilo změnit?
Po střelbě v Uherském Brodě, která si vyžádala 8 obětí, se politické strany a politici předháněli, kdo vymyslí lepší řešení, aby se podobný masakr už nikdy neopakoval.
Politici ihned začali šířit informace, jak si budou muset posvítit na činnost zásahové jednotky, která se na místo zásahu mohla údajně dostat vrtulníkem. Ve 12:52 byla ZJ KŘP Jihomoravského kraje informována o nastalé situaci, byla vyžádána součinnost tohoto útvaru. Zhruba ve 12:58 z Brna vyráží patnáct členů ZJ KŘP Jihomoravského kraje se čtyřmi vozidly. Do hodiny jsou v Uherském Brodě.
LS PČR Brno (Letecká služba) tehdy disponovala dvěma vrtulníky, jedním typem EC 135, druhým Bell-412, kdy první z typů může přepravovat 7 pasažérů, druhý 13. Kam ale policisté elitního útvaru dají své vybavení? Kam by dali všechny důležité předměty, které potřebují ke svému zásahu? Mimochodem, do 24. února 2019 nebyla nastolena žádná novinka stran přepravy policistů elitních útvarů na místa zásahů. Vrtulník EC 135 byl využit k monitorování města Uherský Brod, kdyby pachatel chtěl uprchnout z města.
Nedostatky OVK PP shledalo v postupu operačního důstojníka, který převzal rozhodovací pravomoc o tom, zda bude, či nebude proveden zákrok. Současně vyšetřovatelé z OVK shledali nedostatky v koordinaci činnosti na operačním středisku KŘP Zlínského kraje. Dle informací České televize za to byli dva operační důstojníci potrestání – jednomu přišel vytýkací dopis, druhému byla stržena část mzdy.
Problematickou byla shledána i nekoordinovaná činnost policistů, také to, že velitel zásahu ze strany Policie České republiky nebyl řádně označen vestou. Jako problém bylo shledáno i špatné vyzbrojení a vystrojení prvoinstančních hlídek – vznikly tzv. prvosledové hlídky.
Také se řešilo, zda na místo neměl vyrazit Útvar rychlého nasazení. Ten, pokud by vyrazil, by měl dojezd ještě daleko delší. Stejně tak by byl řešen problém s přepravou. I když v Praze byli a jsou připraveni na takovéto události trochu lépe, stále se dostáváme k bodu, že slouží jen pár vrtulníků. Navíc v Praze jeden pro potřeby LZS.
Změny po tragédii v Uherském Brodě
Tragédie v Uherském Brodě přiměla odpovědné instituce k tomu, aby začaly přemýšlet nad tím, zda se aktivní střelci vyskytují jen ve velkých městech, nebo zda úder může přijít i na venkově.
Jako blesk z čistého nebe přišel titul „prvosledová hlídka“. A v čem je taková hlídka jiná? V první řadě je třeba říci, že úkony této hlídky jsou naprosto totožné jako ostatních „obyčejných“ hlídek. Takže i prvosledová hlídka zastavuje v rámci DBÁček (Dopravně bezpečnostní akce) řidiče, kontroluje různé oblasti, kde se nacházejí závadové osoby a hlavně, co je třeba říci, i když se již mnoho odpovědných kasalo, jak tento problém změní, tráví mnoho času papírováním!
Pár věcí je ale u této hlídky jinak. Vozidla, která mají tyto hlídky vesměs stejná jako ostatní hlídky všech útvarů Policie České republiky, mají v kufru trezor. Trezor, který jednak dělá auto těžší, takže vozidlu „padá prdel“, ale hlavně se v tomto trezoru nachází dlouhé střelné zbraně. V kufru se také nachází větší množství balistické ochrany – neprůstřelné vesty, balistické helmy a jiné vybavení, které z taktických důvodů nelze zmiňovat.
Tito policisté, a v některých případech i policistky, mají i více zkušeností, více školení a praktických výcviků. Jedno však zůstává. Tyto hlídky nejsou školeny ve vyjednávání. Je tedy otázka, zda by taková hlídka pomohla již před čtyřmi lety v Uherském Brodě. Rozhodně by však již hlídka z Uherského Brodu, která přijela na místo jako první, měla neprůstřelné vesty. Ano, policisté před čtyřmi lety běžně měli na obvodních odděleních jen dvě, tři neprůstřelné vesty.