Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

80 let od vyhlazení Lidic: Jak hrůzná pomsta za atentát na Heydricha probíhala

Lidice: 80 let od vyhlazení obce nacisty
Zdroj: Profimedia/infografika Jan Gregar
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
výročí

10. června roku 1942 došlo pod falešnou záminkou k vyhlazení české obce Lidice. Příkaz vydal tehdejší státní tajemník Úřadu říšského protektora Karl Hermann Frank, který byl za tento čin roku 1946 popraven. Na osudném místě bylo před osmdesáti lety zavražděno na 340 lidí včetně dětí, uvádějí historikové Památníku Lidice.


Když zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich zemřel na následky atentátu, bylo jasné, že nacisté se budou mstít. Dopadení a smrt výsadkářů operace Anthropoid ale Němcům nestačily. Nacisté v čele s K. H. Frankem a Heydrichovým nástupcem Kurtem Daluegem rozhodli o demonstrativním vyhlazení celé jedné obce jako varování před německým hněvem. Na malou obec Lidice na Kladensku padla volba nešťastnou náhodou. Cílem Němců bylo pomstít se místu, které má spojitost s někým z výsadkářů. Prvotním spouštěčem tragédie, aniž by to tušil, byl jistý Josef Říha, který se před dělnicí Annou Maruščákovou vydával za odbojáře a jeho dopis, v němž se s touto dívkou rozcházel, byl odhalen gestapem. Nacistům stačilo, že se údajný odbojář Říha Maruščákové v minulosti zeptal na rodinu Horákových z Lidic, jejichž syn byl v Británii u RAF. I takto slabá záminka stačila k tomu, aby nacisté vynesli nad Lidicemi ortel smrti.

Brutální zkáza Lidic

9. června 1942 byly Lidice obklíčeny. Starosta byl přinucen vydat veškeré obecní cennosti a obyvatelé začali být po půlnoci vyváděni ze svých domovů. Muži starší 15 let byli shromažďováni ve sklepě a v chlévě Horákova statku.

Ráno 10. června 1942 se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlížel na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly nejprve nahnány do místní školy, za úsvitu je pak autobusy převezly do tělocvičny kladenského gymnázia, uvádí Památník Lidice. Lidičtí muži byli postupně vyváděni na zahradu statku a tam stříleni. Celkem jich na tomto místě bylo povražděno 173 včetně lidického faráře Josefa Štemberky. Nejstaršímu bylo 84, nejmladšímu Josefu Hroníkovi 14 let. Všechny domy včetně školy, kostela sv. Martina a fary byly podpáleny.

Zbytky vypálených budov Němci vyhodili do povětří, zničili hřbitov včetně exhumace zemřelých, vykáceli stromy, sutí zavezli Podhorův rybník a vše jednoduše srovnali se zemí. Filmové záznamy, pořízené samotnými nacisty, dodnes vydávají svědectví o díle zkázy.

Další osudy obyvatel

16. června 1942 bylo na střelnici v Praze-Kobylisích popraveno dalších 26 lidických obyvatel. Sedm žen a osm mužů z rodin Horáků a Stříbrných, uvězněných již dříve, dále devět mužů, kteří byli při osudné noci mimo Lidice, a dva chlapci, u kterých se dodatečně zjistilo, že už jim bylo 15 let.

V Kladně úředníci a lékaři tři dny přebírali lidické děti k převýchově. Vybrali jich deset, zbylých 88 bylo převezeno do polské Lodže, kde z nich bylo k poněmčení určeno dalších 7. Zbývajících 81 dětí bylo převezeno do nedalekého vyhlazovacího tábora Chełmno a tam je nemilosrdně zplynovali ve speciálním vyhlazovacím automobilu.

Sto osmdesát čtyři lidické ženy byly převezeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Třiapadesát z nich v koncentračních táborech a na pochodech smrti zahynulo.

Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel - 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy