9. července 1357 začali stavět Karlův most: Víme, proč to bylo MAGICKÉ DATUM
Je jednou z nejnavštěvovanějších, nejkrásnějších a nejvíce ceněných památek v Praze. Je jejím symbolem, na který je řada z nás náležitě hrdá. Karlův most, pojmenovaný po císaři Karlu IV., dnes slaví 665 let a s datem zahájení jeho stavby se pojí zajímavá teorie.
Jak je známo, našemu nejznámějšímu panovníkovi Karlu IV. vděčíme nejen za rozkvět našich zemí, ale také za řadu významných staveb. Jednou z nich je i pražský Karlův most, jehož vzniku je připisováno magické datum 9. 7. 1357.
Jeho základní kámen měl položit sám císař a údajně se tak stalo ráno v 5 hodin a 31 minut. Karel IV. nechával důležité památky stavět v datech, která byla podle něj příznivá a u nichž věřil, že stavbám přinesou štěstí. Nejinak tomu bylo i u Karlova mostu.
Datum položení jeho základů vytvořilo zvláštní řadu lichých čísel od jedničky k devítce a zpět, což prý mělo most ochránit před zkázou. Kromě této posloupnosti byl čas vybrán také s ohledem na polohu planet - všechny z tehdy známých planet se nacházely nad obzorem Slunce, které bylo v ascendentu znamení Lva, tedy v heraldickém symbolu Království českého.
Karlův most byl stavěn zejména kvůli obchodu, který v době příchodu Karla IV. do Prahy ve městě chyběl. Popudem k jeho vzniku byla rovněž povodeň v roce 1342, která strhla jeho předchůdce, Juditin most. Karlův most byl kvůli vodě položen výše a ačkoliv jej některé povodně poškodily, stržen nebyl nikdy.
Podle legendy přidávali stavitelé mostu do malty vajíčka. Tato teorie byla ale vyvrácena badateli z pražské Vysoké školy chemicko-technologické, kteří zjistili, že jako materiál byla použita takzvaná římská malta, jež se vyznačuje velkou tuhostí a nízkou hmotností. Celková stavba byla dokončena až počátkem 15. století, nicméně v roce 1378 už po něm procházel pohřební průvod jeho duchovního otce Karla IV.