Africká klíšťata, která mohou přenášet skvrnitý tyfus, našli v Německu. Kdy dorazí k nám?
Obavu v lidech může způsobovat sedm nalezených klíšťat původem z Afriky, které objevili vědci z německé univerzity v Hohenheimu a Institutu pro mikrobiologii německé armády. Ta jsou podle všeho velmi nebezpečná. Mohou přenášet skvrnitý tyfus a krvácivé horečky. Experti tvrdí, že vlivem horka by se tento druh mohl usadit ve střední Evropě.
Obrovská, africká klíšťata byla nalezena v německých spolkových zemích Dolní Sasko a Hesensko. Objevili je vědci z německé univerzity v Hohenheimu a Institutu pro mikrobiologii německé armády. Klíště se od toho našeho liší tak, že má nápadně pruhované nohy a jeho délka může být až dva centimetry.
Jedno z klíšťat v sobě mělo bakterii rickettsia. Ta může způsobit závažné nemoci mimo jiné i u lidí, ať už se jedná o skvrnitý tyfus, arabskou a krymsko-konžskou krvácivou horečku a také horečku Skalistých hor. Jeho hostitelem je však převážně zvíře.
Odborníci dodávají, že výskyt klíšťat v Německu se vzhledem ke klimatickým změnám, může zvyšovat. Je snad možné, že by africká klíšťata doputovala až k nám?
Informace přinesl portál uni-hohenheim.de.