Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Agresivní sršeň dobývá Evropu. Hmyz oběť pronásleduje a pak bodne

Agresivní sršeň dobývá Evropu. Hmyz oběť pronásleduje a pak bodne
Zdroj: youtube
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
Ohrožení
Podle odborníků k nám míří extrémně nebezpečný druh sršně z Asie. Byl spatřen několikrát v Německu a dnes by mohl být už 150 až 200 kilometrů od našich hranic. Entomologové varují, že agresivní hmyz dělá velké problémy zejména včelařům.

Oproti sršni, kterou známe u nás, je ta asijská mnohem více nebezpečná. Ty naše (sršeň obecná) totiž útočí na člověka pouze v případě ohrožení, za to sršně z Asie útočí i v momentě, když je člověk v blízkosti jejich hnízda. Dokonce svou oběť pronásledují, dokud ji nedostihnou. Pak útočí a bodají.

Asijská sršeň se poprvé objevila ve Francii v roce 2004. Od té doby se šíří celou Evropou. Během prvních roků se šířila rychlostí 100 kilometrů za rok. Rychlost postupu se ovšem snížila, nicméně i tak hrozí, že se v nejbližších letech dostane do České republiky.

"Druh se stále šíří na východ a na sever. Předpokládám, že v současné době bude již v Bavorsku. Odhaduji tak 150 až 200 kilometrů od našich hranic, možná i blíže," uvedl pro Blesk.cz entomolog Jakub Straka.

Největší nebezpečí pak hrozí včelařům a jejich včelám. Protože sršeň asijská je dravec a včelstva napadá ve velkém. Podle odborníků by situaci mohla pomoci vyřešit silná zima, kterou by populace asijského vetřelce neměla přežít.

Jak funguje jed?

Jed sršní asijských je směsicí látek s nízkou, střední i vysokou molekulární hmotností. Obsahuje zejména peptidy a proteiny s enzymatickou funkcí. Peptidy jsou podobné melitinu ze včelího jedu. Po bodnutí může u zasažených lidí dojít k těžké alergické reakce. Přichází otoky, nevolnost a za jistých okolností i smrt.

Detailní záběr na žihadlo najdete ve fotogalerii pod textem.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy