Albíni napříč světem: Na Západě jsou placeni zlatem, v Africe je mučí
Konkrétně mezi Východoafričany probíhají krvavé masakry, brutální vraždy, mrzačení a pronásledování lidí s vrozeným onemocněním - albinismem - už několik generací.
Albinismus je dědičné onemocnění, které je velmi vzácné a postihuje světově zhruba jednoho z dvaceti tisíc lidí. Ačkoli je albinismus u nás na Západě velmi vzácný, v subsaharské Africe je naopak poměrně běžný. Především v Tanzanii, tam je totiž každé 1400. dítě albín, což je daleko vyšší počet než v jakékoli jiné zemi. Albinismus je podle pověr vnímán jako trest od Boha a nakažlivá nemoc.
Také zde panuje přesvědčení, že určité části těl albínů mohou přenášet magické síly. Místní se proto velmi často uchylují k brutální agresivitě a k pronásledování těchto lidí, které se podobá honu na čarodějnice. Pronásledování albínů se hojně děje i ve státě Malawi a Burundi.
V posledních letech se jedná i o velký byznys. Mezi šamany se rozšířil mýtus, že přidáním končetin nebo vlasů albínů do lektvaru je možné dosáhnout úspěchu, bohatství a moci. A tak používají části jejich těla pro zvýšení účinku lektvarů a při nejrůznějších rituálech.
Tento fakt se rozšířil i mezi ostatní světadíly. Někteří vysoce postavení důstojníci prozradili, že různé části těl albínů mohou být prodávány na černém trhu až za neuvěřitelných 75 000 dolarů (1 700 000 Kč). Zájem je hlavně o páry rukou, nohou, uší a genitálie jedince trpícího albinismem. 98 % postižených albinismem tak umírá ještě předtím, než dosáhnou věku čtyřiceti let, a to z důvodů, kterým by šlo snadno zabránit. Existuje několik dobrovolnických organizací, které těmto lidem pomáhají, počet případů pronásledování a útoků na ně však neklesá.
V západním světě se za albinismus rozhodně netrestá, naopak. Důkazem je model a tanečník Shaun Ross, který je velmi populární a patří k nejžádanějším modelům na světě. Další albínskou modelkou afroamerického původu je Diandra Forrestová. "Hodně mi záleží na tom, že jsem tady, protože chci změnit způsob, jakým lidé na kontinentu nahlížejí na dívky s albinismem," uvedla pro BBC při návštěvě týdne módy v jihoafrickém Johannesburgu, kde se snažila upozornit na problémy albínů.