Alena Schillerová pro eXtra: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon, říká ministryně
Jednou z nejvýraznějších žen české politiky je bezesporu ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Jako jediná z jejích předchůdců hned sedmkrát prosadila rozpočet, její poslední plán na rok 2022 ale čelí, zejména kvůli obrovskému deficitu, velké kritice. Té se Schillerová v rozhovoru pro eXtra.cz brání a vysvětluje, co ji k takovému návrhu vedlo. Mimo jiné zodpověděla, zda by chtěla nahradit Andreje Babiše v roli premiéra a co říká na jeho kauzu související s posíláním stovek milionů přes offshorové firmy.
Máte za sebou téměř čtyři roky v pozici ministryně financí, jak se za tímto obdobím ohlížíte?
Ohlížím se za ním jako za nesmírně náročným obdobím, které v podstatě bylo narušeno pandemií, která přišla ze dne na den, ruku v ruce s největší ekonomickou krizí vůbec od třicátých let minulého století. Přineslo to nové výzvy a člověk si vyzkoušel, jestli má nějaké dno a já zjistila, že ho naštěstí nemám. Přesto to období bylo těžké, tak se na něj dívám pozitivně. Už jenom co se týče Covidových zákonů, tak 40 % jich vzniklo v této budově s mým týmem a často doslova přes noc. Prosadila jsem jménem vlády sedm rozpočtů, takovou zkušenost nemá žádný ministr financí přede mnou.
Přišly momenty, kdy jste si říkala, že toho máte plné zuby a zvažovala jste konec ve funkci?
Ne, protože jsem byla vychovávána velmi přísně. Vždycky pod heslem, že musím. Takže já nikdy nepřemýšlím nad tím, že bych od něčeho utekla, to prostě nepatří k mé povaze.
Předvolební rozhovory eXtra.cz
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.
LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN
Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové
Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!
Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně
Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata
Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše
OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY
Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme
Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě
Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat
Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní
Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon
Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery
Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů
Chtěla byste si pozici ministryně financí zopakovat?
Kdybych tu nabídku dostala, tak ano. Není to tak, že bych nemohla žít bez funkce nebo bez toho postavení, ale je potřeba s citem kontrolovat veřejné finance a plán investic. V této oblasti se pohybuji celý svůj profesní život a troufnu si říct, že tomu rozumím. Proto bych ráda vyvedla zemi ze současné krize, aby se znovu vrátila k vyrovnaným rozpočtům.
Spekuluje se, že byste v budoucnu mohla nahradit ve vedení hnutí ANO Andreje Babiše, případně i v roli premiéra. Máte tuto ambici?
Já takhle vůbec nepřemýšlím. Řeším konkrétní situaci, soustředím se absolutně na bezprostřední budoucnost. Teď je mým cílem dokončit mandát, to je má hlavní ambice. Musela jsem po osmé připravit rozpočet a nyní se soustředím na co nejlepší výsledek ve volbách. Větší ambice v tuto chvíli nemám, navíc mám ještě plán, který chci naplnit.
Mohla byste nastínit, jaký plán máte na mysli?
Rozhodně bych chtěla snižovat veřejný dluh, který se bude na konci tohoto roku pohybovat kolem 43 %. Ročně bych ho chtěla zkrátit o 44 miliard. Od roku 2023 pak o něco více, dejme tomu kolem 70 miliard v kombinaci s opatřeními na výdajové a příjmové straně. Nechci se ale dotknout nosných daní, ty zvyšovat nebudeme. Chci pokračovat v rušení výjimek, v postupném zvyšování spotřební daně, zejména u tabákových výrobků. Plánuji provádět úspory na výdajové straně, bavit se o strukturálních změnách v objemu státních úředníků takovou formou, že budeme digitalizovat agendy, abychom využili našeho národního cloudu. Těch bodů je mnohem víc, ale věřím, že s nimi citlivě, bez brutálních škrtů dosáhneme vyrovnaného rozpočtu do sedmi let.
Když už je řeč o rozpočtu, nejde nezmínit návrh na příští rok, který disponuje deficitem 376,3 miliard korun. To je kritizováno prakticky všemi stranami, které jsou zastoupené ve Sněmovně. Můžete vysvětlit, proč je ten schodek tak vysoký?
Na příští rok máme v plánu extrémně investovat, konkrétně 218 miliard. Takové investice v naší dlouhodobé historii nemají obdoby. Rekordně rostou důchody a platy nejen učitelů. Zvedli jsme extrémně platbu za státního pojištěnce. Musíme se také podívat na to, co nás podrželo v covidovém roce, tedy zdravotnictví. Je jasné, že jde o oblast, kam jednoznačně musíme investovat. A nemyslím teď jenom platy, ale abychom investovali do infrastruktury, přístrojů a řady dalších věcí. Peníze musí jít také do zemědělství, potravinářství, je potřeba podpořit malé a střední podnikatele. To jsou všechno klíčové věci, které jsme museli v rozpočtu zabezpečit. Nemůžeme dát na výkřiky koalice SPOLU, která se chce krizí proškrtat. Tou se musíte proinvestovat a já si za tím stojím.
Odráží se v návrhu rozpočtu ještě dozvuky koronaviru?
Je tomu tak, celou tuto polovinu roku jsme kompenzovali. I když už tam nepočítáme s covidovou pomocí, tak ty dozvuky si vlečete v nárůstu výdajů, které nemůžete jen tak ze dne na den seškrtat. Vždyť bychom postihli nejvíc ty, kteří si to nezaslouží. Pokud dáme na slova koalice SPOLU, tak vezmeme peníze hasičům, lékařům a vojákům, tedy lidem, kteří nám pomáhali vyhrát boj s koronavirem. Třeba hasičům jsem zvedla investice o miliardu, protože byli v první lini, jak během covidu, tak při tornádu. Není to jen na platy, ale i na techniku.
Říkáte, že nepočítáte s covidovou pomocí. Takhle to ale působí, že opět nejste připraveni na situaci, ve které by se koronavirus vymkl z rukou...
Ujišťuji vás, že ministerstvo zdravotnictví situaci pečlivě monitoruje. Počítáme s tím, že nebudeme zavírat, máme proočkovanost nad padesát procent. Pokud by k nějakému nárůstu nakažených došlo, případně bychom to řešili lokálními opatřeními, protože jsou obory, které by to už nepřežily.
Teď trochu utečeme od rozpočtu, ale nemohu jinak, než se zeptat na zprávu novinářů Pandora Papers, podle které premiér Andrej Babiš poslal přes offshorové firmy 381 milionů korun a následně za ně nakoupil nemovitosti ve Francii. Jaký na to máte, jako ministryně financí, názor?
Řeknu akorát to, že na národní i mezinárodní úrovni máme příslušné orgány, které se těmito věcmi zabývají. Mají zákonem stanovenou povinnost mlčenlivosti, takže se k tomu nemohou vyjadřovat, ale zcela jistě to prověří. Pokud byl porušen zákon, což nemůže zatím nikdo vědět, tak budou konat.
Neochvělo to vaší důvěrou v premiéra?
S panem Babišem pracuji šest let a nemám důvod mu nevěřit. Ať už byla jakákoliv kauza, tak jsem na to vždy říkala, že věřím všem našim orgánům a institucím, které se tím zabývají a jsou povolané k tomu, aby to nestranně prošetřily. Politici z jakékoliv strany nemají právo to soudit a plést se do toho.
Řešili jste tuto kauzu v hnutí ANO?
Ne, vůbec, protože máme každý své úkoly a práci. Navíc to není na řešení v hnutí ANO. Ten úkol je na příslušných orgánech.
Myslíte si, že to může ovlivnit váš výsledek ve volbách?
Už před volbami v roce 2017 přišla kauza s Čapím hnízdem a hnutí ANO drtivě vyhrálo. Věřím, že lidé jsou v naší zemi moudří a budou hodnotit vládu za její výsledky.