Alkohol v Ulici dohnal Blanku na pokraj života: Nešpor varuje ženy, zvyšujete si riziko rakoviny prsu
Česko je zemí, která dlouhodobě obsazuje přední příčky v žebříčku konzumace alkoholu na osobu. Odborníci tvrdí, že pandemie, a zejména izolace, podporuje nadměrné pití a přibývá závislých. Lidé se sklonem k závislostem prožívají těžké časy, stejně jako stomatoložka Blanka Voláková v Ulici. Téma ženského alkoholismu v seriálu rezonuje a zejména Linda Rybová alias alkoholička Blanka sklízí v posledních týdnech divácké uznání.
"Oblast umění často funguje jako zrcadlo. Někdy zrcadlí úplně jiné světy, životy lidí a někdy můžete zahlédnout kousek sebe nebo hrozbu toho, co by se mohlo stát. Blančin příběh může pomoct ženám, které jsou někde na hraně a zatím si to neuvědomují. Může to pomoct i společnosti v nahlížení na lidi, kterým se něco podobného v životě děje," komentuje možné dopady své seriálové linky v Ulici Linda Rybová.
Blanka propadla alkoholu, detoxy nepomáhají
Blančino zdánlivě nevinné pití se totiž během zimy zvrtlo a ukázalo se, jak tenká může být hranice "nevinného" pití a regulérní závislosti.
Symbolickým zdviženým ukazováčkem přitom mohlo být hned několik událostí posledních týdnů. Nepříjemný pacient Blanku zažaloval za zanedbání péče. V tom samém čase se na internetových stránkách objevily negativní recenze se snahou očernit její profesní jméno.
Kromě toho Blanka nadýchala několik promile při řízení auta a je otázkou, jak dlouho bude nakonec bez řidičáku. Po jednom ze svých alkoholických excesů v krámku málem spadla přímo do cesty projíždějícímu autu.
Zcela jistě už přišla o důvěru svých blízkých – hlavně syna Adama a bývalého přítele Evžena - stejně jako o svou jistotu, že si s alkoholem dokáže poradit sama.
Situace vygradovala natolik, že se začátkem jara během několika týdnů ocitla už podruhé na detoxu. Všem okolo – i původně skeptickému exmanželu Luďkovi a její mámě Marii - konečně začalo být jasné, že bez odborné pomoci Blanka alkohol nepřemůže.
Jako nejlepší se Blance jeví stacionární léčba, která by jí umožnila být v nepřetržitém kontaktu s realitou. Na terapii se totiž pravidelně dochází, ale pacienti se na konci každého dne mohou vrátit domů ke svým blízkým.
Taková léčba je náročnější a vyžaduje silnou motivaci, ale má bezesporu své výhody. Přijme rodina Blančino rozhodnutí léčit se ambulantně? Jaký bude mít Blančina léčba průběh? Podaří se jí zbavit závislosti jednou provždy?
Ženy se často dostávají do problému s alkoholem kvůli partnerovi
"Ženy bývají zpravidla ve vztahu k návykovým látkám zdrženlivější a opatrnější. Tím lze vysvětlit menší počet závislých žen v porovnání s muži," řekl eXtra.cz psychiatr Karel Nešpor.
Zkušený lékař rovněž tvrdí, že se ženy často dostávají do problémů s alkoholem kvůli partnerovi, který sám pije nebo bere drogy.
"Už dávka kolem dvou deci vína nebo malé pivo každý den zvyšuje u žen riziko vzniku rakoviny prsu," dodal.