Alkoholik Klement Gottwald (†56) by dnes oslavil narozeniny: Příběh muže, který zničil Československo
Klement Gottwald se narodil 23. listopadu 1896 ve vesnici Heroltice na jižní Moravě. Před první světovou válkou se nemanželský syn chudé zemědělské dělnice Marie Gottwaldové vyučil ve Vídni truhlářem. Poté musel narukovat do rakousko-uherské armády, ke konci války ale dezertoval. Ke komunistickým myšlenkám měl blízko už od mládí.
Celý život byl ženatý s Martou Gottwaldovou, která podobně jako on pocházela z chudé rodiny. Stála po jeho boku při všech zásadních událostech v jeho životě, k velkému podivu ale nikdy nevstoupila do KSČ.
Už v roce 1926 se stal funkcionářem komunistické strany a po třech letech se dostal do jejího vedení. Stejně tak se stal poslancem a získal značný politický vliv.
Po nástupu Adolfa Hitlera a mnichovské dohodě patřil k hlavním odpůrcům této zrady vůči Československu. Na rozdíl od Edvarda Beneše a dalších demokratických politiků emigroval Gottwald do sovětské Moskvy. Po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem začal Gottwald spřádat plány na převzetí moci v Československu po skončení války.
A záměr, který měl uvrhnout jednu z nejrozvinutějších zemí Evropy na 40 let do naprostého zmaru, se mu dařilo naplňovat. Komunisté získali v osvobozeném Československu značný vliv a Gottwald roku 1946 stanul v čele nové vlády. Po abdikaci demokratických ministrů už měli komunisté k převzetí moci cestu naprostou volnou. Vítězný únor 1948 si pak celá země musela připomínat až do sametové revoluce.
Když Edvard Beneš odmítl podepsat květnovou komunistickou ústavu, nahradil ho v červnu na Hradě právě Gottwald. Období jeho vlády je spjato s řadou vykonstruovaných politických procesů. Smutným příkladem za všechny je vražda demokratické političky Milady Horákové, kterou odsoudili za rozvracení republiky. Nepomohly ani žádosti o milost od osobností jako Albert Einstein nebo Winston Churchill. Gottwald nechal zabít i nejbližšího spolupracovníka Rudolfa Slánského.
Přísně utajovaná závislost na alkoholu a syfilida nakonec Klementa Gottwalda dostaly. První dělnický prezident zemřel 11. března 1953, tři dny po návratu z pohřbu Stalina. Jeho tělo bylo po vzoru Lenina mumifikováno a téměř deset let vystaveno v památníku na pražském Vítkově. V roce 1962 bylo kvůli Chruščovově kritice kultu osobnosti zpopelněno, prostory, kde byla Gottwaldova mrtvola uchovávána, jsou ale stále veřejnosti přístupné.