Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Andor Šándor ve válku na Ukrajině spíš nevěří. A za co sepsul ministra Lipavského?

Andor Šándor: Za co sepsul ministra Jana Lipavského?
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
krize

Situace na Ukrajině se dále vyostřuje. Své diplomaty ze země stahují Spojené státy i mnohé další země a české ministerstvo zahraničí varovalo před cestami do této země. Je opravdu situace tak vážná? A máme si připravit zásoby pro případ, že přijde válka? Na to se eXtra.cz zeptalo bezpečnostního analytika Andora Šándora.

Jde na Ukrajině skutečně do tuhého, a nebo jde o příslovečnou válku nervů? Se svým odhadem se s eXtra.cz podělil bezpečnostní analytik Andor Šándor. "Hlavní odhadce konfliktu, Spojené státy, dal už pátý termín, zatím žádný z těch termínů se nepotvrdil. Oni se odkazují na tajné služby, říkají, že mají informace, které ale nikdo nejsme schopni ověřit. Já si osobně myslím, že je to těžká nátlaková hra z obou stran a ten konflikt není v ničím zájmu," myslí si Šándor, podle kterého v současné situaci nejde primárně o Ukrajinu. Tu už podle Šándora Rusové destabilizovali, a tak vědí, že už do NATO nebude vzata.

Těžko můžeme čekat, že se Rusko stáhne

"Maximálně mohou usilovat o to, aby se Ukrajina nestala členskou zemí de facto - třeba přes dodávky zbraní. Rusům jde primárně o to donutit západní svět k rozhovorům o novém bezpečnostním uspořádání v Evropě, které by více vzalo v potaz ruské bezpečnostní zájmy. V situaci, kdy nedostali žádnou odpověď, kterou by mohli považovat za úspěch, tak těžko můžeme čekat, že by se stáhli. Oni by tím nic nezískali, takže oni tam budou pořád," tvrdí analytik, který si myslí, že situace se bude pořád držet ve vysokém stupni eskalace. "Obzvláště když některé země stahují svůj diplomatický personál, byť prezident Ukrajiny Zelenský říká, ať nepanikaříme, že situace je stejná jako loni na jaře, to jsou jeho slova," dodává Šándor.

Obsazení hlavního města podle jeho slov nehrozí: "Pokud mluvíme o Kyjevu, kde jsou ambasády - proč by to ti Rusové dělali? Oni vědí, co je ve hře, ty dopady sankcí by poškodily všechny včetně ČR."

Bojme se navýšení cen plynu

Měl by se tedy běžný občan obávat možné války, nebo jde o nafouknutou bublinu? "Běžný občan, pokud ho to zajímá, by si měl uvědomit a obávat se toho, že vztahy mezi Západem a Ruskem jsou na bodu mrazu, je tam nulová důvěra. Pokud by došlo ke konfliktu, tak nejhorší, co by nás mohlo potkat, budou sankce. Nevím, co to udělá s dodávkami plynu do Evropy, ale 'statečné' výroky ministra Jana Lipavského, že se bez ruského plynu obejdeme, tak jestli stojí metr krychlový ruského plynu 8 korun a amerického 26, tak to je první věc, kterou bychom pocítili. Pokud by došlo k omezení dodávek, tak je otázka, jestli by to Američani byli schopni nahradit. Takže by došlo k tomu, že by poptávka převyšovala nabídku a zdražili by všichni," nastiňuje temnou představu Šándor.

K tomu, aby si lidé dělali zásoby nezbytných surovin, však nenabádá. "Zásoby si těžko můžete dělat. Lidé mohou mít zásoby na pár dní pro případ výpadku elektřiny nebo něco takového, ale nemyslím si, že by omezený konflikt na východě Ukrajiny nás v tomto ohledu ovlivnil. Pokud by však došlo k velké válce, tak pánbůh s námi," myslí si.

Podle Šándora by se v celé situaci měla mnohem více angažovat Evropa. "Spojené státy v této chvíli nemají co ztratit, Evropa ano, hlavně Německo a Francie. Tak by si měli uvědomit, že by to více měly řešit evropské státy. Evropa by více měla prosazovat své zájmy. I tam je to však složité - Britové neodebírají téměř žádný plyn, tak mohou být stateční, u Němců je to naopak."

Rusové nás považují za nepřátele

Podle Šándora je na místě otázka - byla by Evropa bezpečnější, kdybychom vzali v potaz ruské bezpečnostní zájmy, a nebo jsme bezpečnější teď? "Tu zemi by nepustil ani Jelcin, ani Gorbačov. Rusko sousedí s Norskem, které je členem NATO, a nic se neděje, problém jsou rakety středního a krátkého doletu. Pokud se tyto zařízení umístí na Ukrajině, tak je to 900 km do Moskvy. Američané žádné zbraně takhle daleko od svého území nemají," uvažuje Šándor, podle kterého nás Rusové považují za nepřátele a je jedno, jestli oprávněně nebo ne, "ale když se jedna velmoc přibližuje k druhé, tak je ta první prostě nervózní", dodává.

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo před cestami na Ukrajinu a do Běloruska. Měli by se čeští občané pobývající v těchto zemích obávat? "Vycházím ze svého přesvědčení, že Rusko nechce obsadit celou Ukrajinu, tudíž není třeba se bát v Kyjevě. Ovšem pokud pobývají v těch separatistických republikách, tak tam mohou být v ohrožení. Na zbytku území kromě dotyku se separatistickým územím bych se ničeho neobával," mírní obavy cestovatelů Šándor.




GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy