Apokalyptické varování odborníka: Koronavirus může vyhubit až 60 procent lidstva
Zákeřný koronavirus, nově zvaný Covid-19, lidstvo stále nepřestává překvapovat. Od prvních případů infikovaných lidí ve Wu-chanu už utekl víc než měsíc. Na svědomí má od Nového roku přes tisíc lidí a přes 43 000 stihl infikovat.
Rozšíření viru se potvrdilo nově i v Japonsku, ale počet obětí koronaviru v Číně začíná klesat. Podle virologů je pokles počtu obětí pozitivní znamení. I přesto ale epidemie nepřestala řádit, takže bude lepší být stále v pohotovosti.
Co je koronavirus
Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.
Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.
Více o tématuInfikováno může být 60 % populace
Profesor Gabriel Leung z Hongkongu, který stojí v čele tamního úřadu veřejného zdraví, říká, že pokud zadržovací metody selžou, může virus infikovat 60 % světové populace. Uvedl také, že i kdyby byla úmrtnost lidí z tisíce nakažených nadále nízká a byla nakonec podobně jako u chřipky jedno procento, počet obětí by při tak rozsáhlé epidemii byl drasticky vysoký. Jednalo by se o více než 45 milionů lidí, kteří by zemřeli kvůli Covidu-19.
"Infikuje virus 60 procent světové populace?" zeptal se Leung řečnickou otázkou a hned si na ni odpověděl. "Možná ne, možná se rozdělí na vlny, možná virus sníží úmrtnost. Jemu samotnému zabití každého člověka nepomůže. Zemře totiž s ním." Lídři WHO začali na virology naléhat, aby přestali předkládat čísla a procenta, která nejsou postavená na žádném základu.
Chce to infikované pořád kontrolovat
Varování Leung pronesl krátce po proslovu předsedy WHO, kterým je Tadres Adhanom Ghebreyesus. Předseda uvedl, že počet nakažených virem mimo Čínu může představovat jen špičku ledovce, na to Leung reagoval, že se musí určit velikost tohoto ledovce. Protože už dřív pomáhal při výskytu epidemie SARS v letech 2002 a 2003, je si jistý, že se epidemie může v čínských velkých městech šířit rychleji kvůli snadnému pohybu nakažených.
Díky rychlejšímu vyhodnocení testů na koronavirus se prokáže, kdo je infikovaný a kdo ne. To urychlí přesun nakažených do karantén, což zabrání dalšímu šíření. Leung také dodal, že by se každých pár dní měli infikovaní v karanténě kontrolovat znovu a udělat jim testy, aby se nestalo, že někdo infikovaný odejde ven z karantény.