Autor Máje byl velký žárlivec. Tohle bylo příčinou jeho předčasného úmrtí
Básník Karel Hynek Mácha (†25) je zcela právem považován za hlavní postavu českého romantismu. Patří mezi ty nejznámější. Začátek jeho Máje zná každý, kdo prošel českým školstvím. Zajímavá je na něm ale i spousta jiných věcí. Třeba i to, za jakých okolností zemřel. V den, kdy měl mít svatbu, se nakonec konal jeho pohřeb.
Dnes si připomínáme výročí narození jednoho z našich nejvýznamnějších básníků Karla Hynka Máchy, zakladatele naší moderní poezie, který zemřel tak mlád. Mácha se dožil pouhých 25 let. Zemřel jen krátce poté, co jeho partnerka Lori přivedla na svět syna Ludvíka. Svatba s Lori se měla uskutečnit 8. listopadu 1836, místo ní se však v ten samý den konal na litoměřickém hřbitově jeho pohřeb.
Syn se nedožil prvních narozenin
Jejich syn se narodil na začátku října 1836 a Mácha vážně onemocněl na konci října. Krátce předtím pomáhal s hašením požáru, kterého si všiml z vrchu Radobýlu, kde upravoval svou poslední báseň Cesta z Čech.
Během hašení se pravděpodobně nalokal vody a nakazil se mírnější formou cholery - cholerinu. Je však také možné, že se nakazil už dříve a námaha při požáru vedla k oslabení jeho organismu. Každopádně lze vyvrátit mýtus, že se básníkovi stal osudným zápal plic. Spíše se jednalo o zmíněné průjmové onemocnění, což uvádí i denik Blesk s odkazem na článek emeritního primáře chirurgického oddělení prachatické nemocnice MUDr. Jana Antonína Magera. Kromě průjmu Mácha hodně zvracel, klid na lůžku však dlouho odmítal a dál pracoval.
Jeho syn Ludvík se nedožil ani prvních narozenin. Zemřel 5. července 1837, jako příčina byl uveden psotník, což je starší označení nemoci malých dětí, která se projevuje křečemi.
Lori ho přežila o půl století
Lori přežila svého zesnulého nastávajícího o půl století. Lori, která se jmenovala vlastním jménem Eleonora Šomková, se s Máchou setkala zimě 1834 po divadelní zkoušce ochotnického souboru v kavárně U Suchých v Celetné ulici. Měl je představit J. K. Tyl. Byla z toho velká láska. Jenomže Mácha se ukázal jako velký žárlivec. Svou milou doma zamykal, protože ji podezříval z nevěry.
Když Mácha zemřel, vrátila se Lori k rodičům a vychovávala Ludvíka až do jeho velmi předčasné smrti. Zdrcená Lori se poté starala o svého otce. Později se dala dohromady s policejním úředníkem Františkem Siehem, za kterého se i provdala. Ale také on zemřel velmi mladý. Bezdětná vdova se nakonec vrátila zpátky do Prahy, kde pak ve věku 74 let zemřela.
Múzy Karla Hynka Máchy
Lori však nebyla jedinou múzou velkého básníka. Máchovou první doloženou láskou byla Marinka Stichová, s níž se seznámil v létě 1832 v Benešově. Máchovi imponoval nejen její vzhled, ale i to, že znala a četla české knihy. Ozvěny vztahu k Marince se promítly i do Máchovy tvorby. Samotný vztah však neměl dlouhého trvání. Na konci roku 1832 zahořel láskou k mladé herečce Rošrové, ale výsledkem vzplanutí tohoto byla jen jí věnovaná báseň.