Až začnu plešatět, tak ty dredy shodím! Reportéři eXtra.cz vyzkoušeli, jak Bartoš obstojí jako operátor callcentra
Haló, tady Ivan Bartoš! Lídr Pirátů a Vít Rakušan za Starosty v rámci předvolební kampaně nasadili sluchátka a osobně odpovídali na speciálně zřízené horké lince voličům. Redakce eXtra.cz vyzkoušela, jak takový hovor probíhá, jestli jsou na druhé straně opravdu šéfové stran a jak zareagují i na vážně zvláštní dotazy.
Předsedové obou koaličních stran Ivan Bartoš a Vít Rakušan odpovídali voličům v "pirátském" callcentru ve čtvrtek mezi 18. a 19. hodinou. Redakce eXtra.cz vytočila telefonní číslo hned krátce po šesté.
A jak to dopadlo?
Po vytočení čísla následovala klasická čekací znělka složená z několika málo tónů. Během čekání nás hlas v automatu ujišťoval, že budeme brzy na řadě, a pokud se nám nechce čekat, jen co Bartoš nebo Rakušan domluví, zavolají nám zpět. My jsme ale vydrželi.
Otázka migrace
Po necelých dvou minutách na nás přišla řada! K telefonu jsme dostali Ivana Bartoše. Po vzájemném představení přišla naše první otázka týkající se migrace.
Operátor Bartoš: Ivan Bartoš, prosím.
Reportérka eXtra.cz: Dobrý den, já jsem nevěděla, že se dovolám…
Operátor Bartoš: Měl jsem tam předtím pána a měl moc otázek. S čím vám můžu pomoci?
Reportérka eXtra.cz Já bych se chtěla zeptat, jak je to s těmi uprchlíky. Jak to chcete řešit, přijde mi, že furt měníte názory?
Operátor Bartoš: Dneska jsem to viděl ve dvou titulcích. My od roku 2015, když si třeba zadáte do počítače "Piráti migrace stanovisko", máme úplně konzistentní postoj k otázkám legální/nelegální migrace, jak tu situaci řešit na hranicích Evropy, jak pracovat s azylovým řízením i co fakticky znamená ta pomoc v místech, kde se to děje. Je to prostě téma, který politici často zvedají do prostoru. Andrej Babiš už to má zase jako jedno z hlavních témat kampaně. My od roku 2015 jsme v tomto poměrně razantní, rozlišili jsme legální a nelegální migraci ještě v době, kdy politici přemýšleli, jak se k tomu postavit.
A to, že mě mlátí po hlavě mým dvanáct let starým výrokem, tak v té době nebyla migrační krize ani teroristický útoky. Takže bych doporučil mrknout se na to stanovisko Pirátů a podívat se, co jsme tvrdili v roce 2015 a jaká je ta pozice Pirátů a Starostů dneska. A myslím si, že realita se trošku změnila, i třeba severské státy jsou teď daleko, řekněme, tvrdší v tom, jak společně řešit migraci.
Reportérka eXtra.cz Takže nám nehrozí teroristické útoky, když vás budu volit?
Operátor Bartoš: To s tím úplně nesouvisí, ale ne, nehrozí. Česká republika je bezpečná, máme možnost se o tom bavit jako poslanci i se zástupci služeb. A k nějaké radikalizaci v ČR nedochází a i to azylové řízení je poměrně přísné. V roce 2020 žádalo asi dva tisíce lidí a vyhověno bylo pár stovkám. Dokonce to ani nebyli žadatelé ze zemí, které bychom považovali za rizikové. A i v případě té pomoci afghánským tlumočníkům, což si myslím, že bylo správně, naopak mě mrzí, že vláda otálela, tak samozřejmě ti lidé jsou následně prověřovaní a třeba Francie pět lidí vrátila, protože prostě měli nějaké konexe buďto na Talibán, nebo Al-Káidu. Takže já bych se toho rozhodně nebál. Já jsem humanista a pacifista, nikdo po mě nemůže chtít hřímat zbraněmi, když to v danou chvíli není na stole. Bohužel někteří politici vyvolávají v lidech strach často smyšlenými příběhy a i třeba o Pirátech a o mě.
Reportérka eXtra.cz: A ještě bych měla poslední otázku. Já bych vás jako volila, ale neshodil byste ty dredy, abyste byl více reprezentativnější?
Operátor Bartoš: Hele, ale já s tím normálně problém nemám nikde - ani v povolání, ani když jednám s politiky z jiných zemí. Já vím, že se o to média hodně zajímají, lidé to hodně říkají, ale já už je mám dvacet let, tak mi přijde, že je to spíš konzervativní postoj u mě (směje se). Dokavaď nejsem plešatý, tak mi v tom je příjemně. Zatím to neplánuju (shození dredů, pozn. red.). Mám dvacet let praxe i v korporátní sféře, dělal jsem třeba ředitele marketingu, a vlastně jsem nenarazil na nikoho, kdo by s tím měl problém. Kromě toho, že někteří lidé si myslí, že je to neslučitelné s politickou prací, nebo ti novináři se na to furt ptají.
Zase ale na tom nějak extrémně nelpím. Myslel jsem si, že mám lysinku, ale manželka našla šest let starou fotku, na které jsem ji měl, takže ještě neplešatím, takže ještě dobrý.
Mně to přišlo, že pana Franze někteří lidé v prezidentské volbě nevolili kvůli tetování, tak aby vám to neuškodilo.
Operátor Bartoš: Tak on nebyl fakticky relevantní kandidát na prezidenta. Vlastně byl dobrý, než to začal brát moc vážně, kdy pak prostě nebyl svůj. Být svůj je v politice důležité, pokud to znamená chtít nějaké hodnoty a tak. Mějte se krásně a já poskočím. Na shledanou.
Výsledky testu
Ač jsme se snažili, jak jsme chtěli, Bartoše jsme nerozhodili, a to ani otázkou ohledně dredů. Jaký je výsledek našeho testu? Oba předsedové nechtěli na voliče ušít boudu. Opravdu si na ně vyhradili čas a nešlo jen o nějaké mluvčí či studenty, kteří se odpovědi naučí nazpaměť.