Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Babiš jede za Erdoganem: Chceme zpět 12 miliard, které Česko v Turecku investovalo

Babiš jede za Erdoganem: Chceme zpět 12 miliard, které Česko v Turecku investovalo
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
Politika
Premiér ČR Andrej Babiš (64) v září pojede do Turecka na oficiální návštěvu. Mimo jiného ho čeká náročné jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Babiš chce jednat o částce 12 miliard korun, kterou Česká republika nasypala do místní nedokončené hnědouhelné elektrárny Yunus Emre. Je ale otázkou, zda z investice naše republika ještě někdy něco uvidí.

Na počátku byla snaha vydělat velké peníze. Česká republika poskytla prostřednictvím České exportní banky (ČEB) téměř 12­ miliard korun na stavbu hnědouhelné elektrárny Yunus Emre turecké společnosti Adularya. Jenže projekt uvízl v koncích. Turecko se pokouší nedostavěnou elektrárnu prodat, ale zájemci zatím neexistují. A Babiš spolu s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem nyní řeší, co dál. Ve hře je bohužel i varianta, že Česko na projektu prodělá.

"Jednou z variant je likvidační varianta projektu. To by byla patrně nejméně výnosná možnost. Ta by znamenala elektrárnu zavřít a odvézt vybavení do šrotu a dostat za to peníze. To je ale velmi málo pravděpodobné," uvedl ministr Havlíček v rozhovoru pro Lidové noviny, které na patálie s elektrárnou upozornily.

Další variantou je, že Česko elektrárnu dostaví. Bude to chtít ale výraznou finanční injekci. "Samozřejmě, že je možné i elektrárnu dostavět, a to buď za účasti českého státu, nebo soukromých subjektů. Aby se to zprovoznilo, je třeba investovat asi 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). Muselo by se to ale přesně spočítat," připouští Havlíček. Bohužel ani případná dostavba nezaručuje, že se elektrárnu pak podaří prodat. Takový černý scénář by pak znamenal, že daňový poplatníci by přišli o další peníze.

Další varianta také není šťastná. Projekt zavřít a pak vymáhat pohledávku prostřednictvím mezinárodní arbitráže. To by ale ohrozilo aktivity dalších českých firem, které v Turecku působí. Tak uvidíme, co nakonec zástupci české vlády v Turecku vyjednají.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy