Babiše do koše? 7 důvodů, proč by už ani den neměl být premiérem
1. Uráží už i své voliče
Bylo jasné, že miliardář na postu šéfa české vlády se hned druhý den ráno po vydání reportáže portálu Seznam Zprávy dobrovolně nevzdá úřadu. Tenhle velký politický stratég osmnáct hodin poté mlčel a piloval, jak bude se svými voliči komunikovat. Zatím se ale zdá, že se spolehl jen na to, že nejlepší obranou je útok, neustálé upozorňování na ty nejméně podstatné věci a zesměšňování novinářů. Možná to zabralo už mnohokrát předtím. Uvěří mu ale dostatečný počet milovníků předvolebních koblih i tentokrát, že je to „kampáň“, účelovka, cílený útok s účelem dostat ho z politiky?
Výsměch všem občanům této země je, že si sám určuje, kdy a kde promluví, na žádné otázky zásadně neodpovídá a dopředu ví, že bude dávat rozhovory jeho zaměstnanec (!) Protopopov (jenž mimochodem syna šéfa ANO ponížil tak, že je to na žalobu). Naučili ho Babišovi lidé řádně? Vypadá to vskutku jako připravená kampaň, ale ne od médií.
2. Útočí lhaním
Při jednom ze svých prohlášení se vytasil taky s údajnou bipolární poruchou zesnulého hudebního skladatele Karla Svobody, což Svobodův syn Petr odmítl a Babiše označil za lháře a mafiána Neustále tvrdí, že novináři napadají jeho rodinu a děti (ve věku 40 a 35 let). Avšak byl to jedině on, kdo do toho ony takzvané děti zatáhl. Nutil ho někdo, aby prý již dvacet let psychicky nemocnou dceru udělal spoluvlastnicí Čapího hnízda
Držel mu někdo u hlavy pistoli ve chvíli, kdy měl potřebu zveřejňovat její domnělou diagnózu národu? A ptal se syna na to, jestli může lidem říci, že má mít (podle Andreje Babiše staršího (64)) schizofrenii? Dcera souhlas dala? Fakt si radši bude zachraňovat krk místo ochrany soukromí svých dětí?
3. Obviňování místo argumentů
Seznam obviňuje z přípravy cílené kampaně a útoku v době, kdy byl v cizině a i z koordinace s tajnými službami. Seznam je soukromá firma, do politiky nezasahuje, oproti Andymu coby velkopodnikateli ve všech možných oborech v ní nemá žádné strategické zájmy. Je logické, že redakce neřešila, jestli se premiér bude nacházet na území republiky, když repka vyjde. A brýle s nahráváním se dají koupit za pár drobásků kdekoli na internetu
Reportéry obvinil i z toho, že vydávají nesmyslné lži. To je ale také nepravda. Novináři pouze interpretovali slova juniora, který sám tvrdí, že papá lže Pokud jsou výplodem mysli schizofrenního člověka, to oni nemohou posoudit, to je na policií vybraném znalci. Nebyl důvod veřejnosti jeho výpověď nepouštět.
4. Schovával syna před policií?
I kdyby prakticky všechno, co Babiš mladší prohlásil, nebyla pravda, stejně je na pováženou, že tehdejší ministr financí a obrovsky zámožný člověk požádá jakousi pro něj neznámou Protopopovou hned po seznámení, aby sehnala synátorovi opatrovníka. Toho asi ani nenechá prověřit a svěří zvláštnímu chlapíkovi do rukou de facto život a zdraví milovaného dítěte? Nevěrohodné. Stejně jako to, že když začne policejní vyšetřování, při němž chtějí kriminalisté juniora vyslechnout, dvojice přes Rusko zamíří na okupovaný Krym, de facto momentálně na území nepřátelské mocnosti, a chvíli pobývá i na Ukrajině.
A tam nakonec zůstává v péči jakési záhadné dívky, kterou nikdo nezná a jejíž popis od Protopopova vyznívá, jako by snad šlo o placenou společnici. Opravdu někomu připadají tyhle báchorky uvěřitelné? A skutečně se někdo jen nesnažil zařídit, aby mladého Andreje policie nemohla nechat prohlédnout, vyšetřit a vyslechnout, když dlouhodobě pobýval mimo EU místo péče v nějakém luxusním zařízení v rozvinuté západní Evropě, což by udělal snad každý jiný takhle zazobaný tatík?
5. Podezření z ovlivňování vyšetřování
Připadá mi naprosto nepravděpodobné, že by bylo jen náhodou, že se snaží policii svým psychiatrickým dobrozdáním o zdravotním vztahu Andreje Babiše mladšího umlčet politička ANO, která získala také lukrativní místo na ministerstvu financí a následně i zdravotnictví. K tomu Andrej Babiš doteď mlčí. Jako by se teprve brousila co nejlepší výmluva. Za takový čin by přitom lecjaký obyčejný člověk obviněný z trestného činu patrně putoval do vazby kvůli maření vyšetřování.
6. Ostuda České republice
Loni ve volbách Andrej Babiš získal nejvíc hlasů. Záměrně nepíšu, že jeho strana ANO, protože nikdo jiný v této straně voliče nezajímá, volí výhradně jejího vůdce. Přesto trvalo skoro tři čtvrtě roku, než se mu podařilo sestavit vládu s důvěrou. A to kvůli tomu, že málokdo chtěl být ve vedení státu s trestně stíhanou osobou. Nikdy neukázal, že by mu šlo o tuto republiku víc než o sebe, nikdy nenabídl, že místo něj by se předsedou vlády stal někdo jiný, aby odblokoval jednání s ostatními.
Místo toho se handrkoval a do doby, než sociální demokraté zahodili celé své dosavadní přesvědčení, že s trestně stíhaným člověkem ve vládě nebudou a šli s ním do vlády a než Andrej nechal potichu znovu vládnout rádoby opoziční komunisty všechno uvízlo na mrtvém bodě.
Teď se konečně mohlo čtyři měsíce pracovat, ale premiérův problém zvaný Čapí hnízdo se vrací jako bumerang. Místo toho, aby Babiš dělal pro blaho této země, snaží se už tři dny za sebou zoufalými výkřiky opět zachraňovat svou funkci. Koho to má dál bavit? Nechtěli bychom raději vládu, jíž nebude předsedat nikdo s puncem možného kriminálníka?
7. Má pod palcem už policii?
Loni se Andrej Babiš mladší ozval české policii (přesně napsáno Kriminalistickému ústavu) s tím, že ho někdo unesl na Krym. Začal to vyšetřovat jiný útvar, než který má na starosti Čapák. Důvod? Nikdo neví, nikdo na to není schopen odpovědět. Další záhadou je, že vyšetřovatelé prý případ odložili s tím, že se nestal, když vyslechli Protopopova a hlavně když jim od právníků dalšího obviněného v trestní kauze (premiéra) přišla fotka juniora z Bratislavy s jakýmsi časopisem, na němž bylo vidět datum jako důkaz.
Nejen podle bývalého policejního ředitele Oldřicha Tomáška je naprosto skandální, aby se policie neptala i samotné údajné oběti. Ta je sice švýcarským občanem, takže je záhadou, proč se tím strážci zákona vůbec zabývali, ale přesto to vypadá, jako by měl Babiš vliv i na tuhle ozbrojenou složku. Ať už nepřímý, že se ho někdo bojí, a tak maká, jak se premiérovi hodí, nebo přímý, kdy by (čistě spekulativně) mohl zadávat příkazy a policajti by je ochotně plnili. Obojí vyznívá velmi špatně. Samozřejmě je tu také obyčejná možnost neuvěřitelného šlendriánu a neschopnosti, ale když policie není schopna otevřeně veřejně argumentovat, nelze se zbylým podezřením divit.
Obsah článku nemusí vyjadřovat názor redakce.