Babyboxy v Česku: Tohle se děje s dítětem, když ho odložíte do ocelové schránky
Babyboxy mají v Česku několikaletou historii. První babybox v České republice byl otevřen 1. června 2005 v sídle GynCentra v hloubětínském zámečku v Praze 9. A jako první tam našli dne 17. února 2006 zdravotníci ve schránce holčičku, která dostala jméno Sonička.
Jak zařízení, které dává odloženým dětem novou naději, funguje? Vedle babyboxu je umístěn návod v několika jazycích - česky, slovensky, rusky a blízko polských hranic i v polštině. Zelená kontrolka ukazuje, že babybox je aktivní, naopak červená varuje, že babybox není v provozu.
Při otevírání je nejprve nutné stisknout knoflík, otevřou se dvířka a pak matka může své dítě vložit. Čidla zaznamenají dítě uvnitř babyboxu. Následně zvukový a světelný signál na monitoru oznámí přítomnost dítěte ve schránce. Stejnou informaci rozesílá zabudovaný pager v babyboxu pomocí SMS zprávy také do mobilních telefonů několika lidí.
Teplota uvnitř pak stoupne na 37 stupňů Celsia. Vzhledem k nutné anonymitě je personál poučen matku nestíhat. Stejné pokyny platí i pro policii. V České republice zřizuje a zakládá babyboxy Nadační fond pro odložené děti Statim a občanské sdružení Babybox pro odložené děti – Statim. S první iniciativou přišel Roman Hanus a Ludvík Hess.
Podívejte se na exkluzivní video, co všechno se děje, když matka nebo otec dítě odloží do schránky.
Rozhovor o babyboxu naleznete ZDE.