Bezpečnostní složky podcenily situaci v Kapitolu, říká odborník Šándor. Bylo to schválně?
K prvním střetům před Kapitolem došlo už odpoledne, kdy americký Kongres začal projednávat uznání výsledků prezidentských voleb. Následně ale situace eskalovala, když příznivci poraženého kandidáta Donalda Trumpa přemohli bezpečnostní služby a vtrhli do budovy Kapitolu. Uvnitř pak došlo na další krvavé potyčky a následně i střelbu.
Spekuluje se o pomoci policie
Nad celou událostí, která si vyžádala čtyři mrtvé, kroutí hlavou i český generál v záloze Andor Šándor. "Už jen fakt, že se dostali dovnitř, je naprosto šílený. Je to bezpochyby totální selhání bezpečnostních složek," je přesvědčený odborník na bezpečnost. Podle něj je otázkou, zda vůbec byl nasazen dostatečný počet policistů a zda byli schopni rozvášněný dav, vedený ostřílenými rváči, zpacifikovat. Kongresová policie má přitom 2000 příslušníků, v Kapitolu jich byl ale jen zlomek.
Šándor zároveň upozornil na spekulace, které se šíří internetem. "Říká se, že je policie pustila dovnitř. Nevím, co je na tom pravdy, ale určitě to bude předmětem vyšetřování," říká zkušený voják.Tyto spekulace podpořil i fakt, že americké policejní odbory podporují právě dosluhujícího prezidenta. Na internetu se navíc objevila fotografie, kdy se policista fotil s demonstranty uvnitř budovy Kapitolu.
Trump už bude opatrný
Podle českého odborníka na bezpečnost ale především nemělo vůbec dojít k takto velké demonstraci poblíž Kapitolu. "Považuji za problematické, že se něco takového v blízkosti Kapitolu může konat. Už jen to, že je situace v Americe jednak napjatá a za druhé v zemi řádí koronavirus," vysvětluje Šándor a pokládá si otázku, zda to bezpečnostní složky vůbec očekávaly.
Kongresová policie přitom o rozsahu demonstrací podle všeho věděla, ale nepožádala o pomoc bezpečnostní sbory. Ty obvykle týdny před demonstracemi plánují, jak se na ni připravit a celou věc konzultují s policií, tajnými službami a třeba FBI. Podle všeho ale tentokrát podobný plán nebyl. Dalšího podezřelého pochybení se dopustila starostka Washingtonu Muriel Bowserová, která si vyžádala pomoc národní gardy až 45 minut poté, co se v Kapitolu střílelo. To všechno nahrává spekulacím, že k pochybením došlo úmyslně, aby Trumpa odstavila i jeho strana, která ho z většiny stále podporuje.
Dosluhujícímu prezidentovi přitom zbývají necelé dva týdny do konce v úřadu. Šándor ale nepředpokládá, že by se mělo něco podobného v následujících dnech opakovat. "Myslím, že Trump už teď bude velmi opatrný se svou rétorikou, obzvlášť když ho na chvíli zablokoval Twitter. Já nejsem zastáncem cenzury, obzvlášť v případě prezidenta, otázkou ale je, jaké mají Trumpovy výroky vliv na to, co se děje," naznačuje Šándor, že Trump úmyslně rozděluje americkou veřejnost. "Nemyslím si tedy, že se podobný konflikt zopakuje, ale uvidíme, jaká bude inaugurace Joea Bidena. Byť nemá být tak velká jako obvykle, je asi zřejmé, že s podobnou demonstrací teď Američané musí počítat," varuje Šándor.