Big Mäck 9 let seděl za zločin, který nespáchal: Možná však měl být v base ještě déle
Osud Donalda Stellwaga se může zdát být špatným vtipem. Roku 1992 byl odsouzen za loupež v bance. Ačkoli měl alibi, byl v té době úplně na jiném místě, a otisky prstů neseděly, soudce jej poslal na 8 let za mříže. Proč? Soudní znalec identifikoval dle fotografií pachatelovo ucho jako totožné s Donaldovým. Kromě toho byli oba tlustí a velcí. A několik let po jeho propuštění a zbavení viny byl obviněn z dalšího prohřešku. Je možné, že je to opět náhoda? Dokument o neuvěřitelném životě muže zvaného Big Mäck uvedl Netflix.
Oběť justičního omylu
Život Donalda se obrátil o 180°, když mu roku 1992 oznámili, že se dopustil bankovního přepadení v Norimberku. To pro něj byl šok, jelikož si byl jistý, že on se ničeho takového nezúčastnil. A ještě větší šok musel zažít, když od soudu odešel jako vinen, a to i přes to, že všechny důkazy naznačovaly, že on to být nemohl. Otisky prstů na místě činu se neshodovaly a byl v té době prokazatelně někde jinde, a to v hotelu v městě Laune se svými kolegy, což mu všichni dosvědčili včetně hotelového recepčního. Závěr soudního znalce však byl jasný. Ucho na rozmazané fotografii je totožné s uchem Donalda Stellwaga a přes to nejede vlak.
Mediální cirkus
Když ho po osmi letech propustili, byl po dvou týdnech dopaden skutečný pachatel při opětovném přepadení banky. Donaldovi tak bylo vyplaceno zanedbatelné odškodné za justiční omyl. Špatně si ale nevedl. Kvůli svému příběhu se stal mediální hvězdou, byl zván do televizních pořadů a stal se tváří jednoho německého piva, což mu dobře vynášelo. Také se zaměřil na žalobu na přímo onoho soudního znalce, který chybně identifikoval jeho ucho, a ten mu musel vyplatit 150 tisíc německých marek.
Vážně je tak nevinný?
Že se stal obětí justičního omylu je jisté. Je ovšem opravdu tak nevinný, jak se prezentoval? V jeho netflixovské upřímné zpovědi se nakonec ukazuje, že úplné neviňátko nebude. Vyrůstal jako šikanovaný kluk amerických rodičů na německém venkově. V mládí se odstěhoval do Frankfurtu, kde rychle přišel k velkým penězům, a to ne zcela poctivou činností. Také byl závislý na heroinu a do roku 1990 již byl obviněn z dvanácti trestných činů, jako byly krádeže, podvody či zpronevěry. Je tedy vlastně logické, že před soudem nepůsobil čistý jako lilium.
A roku 2009 zaznělo jméno Donalda Stellwaga u soudu opět. Tentokrát ve spojitosti s krádeží zlata během jeho transportu. To celé v přepočtu více než 38 milionů korun. Poměrně rychle se přišlo na to, že za ní stojí německo-kurdský rapper Xatar a jeho muži. Chyběl ovšem střípek, který by vysvětloval, jak se Xatar o utajované přepravě zlata dozvěděl. A právě zde měl opět figurovat Donald Stellwag, který s různými společníky dělal právě do zlata a cenných starožitností.
Vychytralý zločinec
Podle Xatara byl jeho spojkou a v podstatě hlavou mafie právě Stellwag, jemuž říkali Obr nebo Big Mäck, a věnuje se mu i v knize, kterou napsal ve vězení, s názvem Všechno, nebo nic: Říkám, že svět je jen váš, a jeho popis spolupráce s Big Mäckem je tak přesný, že nejde nemít podezření, že na tom něco bude. Zlato se nikdy nenašlo a je otázkou, kdo ho tedy schoval. Zatímco Xatar si odpykal devítiletý trest, obviněný Donald Stellwag k soudu už ani nedošel a byl „zproštěn vinny“ pro neschopnost výkonu trestu, a to kvůli rakovině a nadměrné obezitě.
K náhlému obratu Big Mäckova příběhu dojde zhruba v polovině filmu a skomírající zápletka náhle získá zcela nový rozměr, což jí velice prospívá. True crime dokument Big Mac: Gangsteři a zlato můžete sledovat na platformě Netflix.