Blatnému zlomil Sputnik vaz! Arenberger má na kontroverzní vakcínu jasný názor
Konec Jana Blatného se v poslední době v médiích neustále propíral. Řešilo se, že Blatný má jasně daný názor na vakcínu Sputnik V, trval si totiž na tom, že by ji před použitím v Česku měla schválit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
Blatný obdržel od premiéra Andreje Babiše několik vytýkacích dopisů, v nich mu měl mimo jiné vyčíst nízkou podporu nových léků na koronavirus. Po tom, aby Blatný v ministerském křesle skončil, volal i prezident Miloš Zeman Tomu vadil Blatného postoj vůči Sputniku, odmítáním protikoronavirové látky je podle jeho názoru spoluzodpovědný za úmrtí lidí v Česku.
Jedenapadesátiletý Jan Blatný nastoupil do funkce ministra zdravotnictví koncem října loňského roku, skončil tak po několika málo měsících. "Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval na podkladě odborných dat a analýz," uvedl ke svému konci na tiskové konferenci ve středu dopoledne. Nahradil ho Petr Arenberger, ředitel vinohradské nemocnice. Ten se tak stal v pořadí čtvrtým ministrem zdravotnictví ve druhé vládě Andreje Babiše.
"K ministru Blatnému jsem měl řadu výhrad, pokud jsou ale důvodem jeho odvolání jeho výhrady k vakcinaci Sputnikem V, je to skandální," sdělil pro ČTK předseda ODS Petr Fiala s tím, že změna má podle něj zakrýt neschopnost kabinetu a selhání politiky premiéra Andreje Babiše. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka zase ocenil Blatného snahu komunikovat s opozicí. "Co zaslouží ale největší pozornost, je jeho pevný postoj, se kterým odolával lobbistickému tlaku prezidenta a premiéra na naprosto nestandardní povolení vakcíny Sputnik V, kdy tak jako u jiných výrobců jasně hájil standardní postup registrace a bezpečného uvedeni do praxe. Tento postoj ho nakonec stál post ministra," popsal pro ČTK Jurečka.
Markéta Pekarová, šéfka TOP 09, říká, že Blatný stál v cestě neověřeným a neschváleným vakcínám Sputnik V a Sinopharm. "Hlavním kritériem pro výběr nového ministra se tak stal pouze postoj ke Sputniku a ten je u pana Arenbergera znám, je mu nakloněný," tvrdí.
Sám nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger pro Novinky už dříve řekl, že on by zájemcům očkování Sputnikem V umožnil v rámci klinického zkoušení. Dle jeho názoru by stačil pouze souhlas etické komise a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), to by mělo zabrat zhruba měsíc. "Vím o řadě pacientů, kteří na Sputnik čekají. Na druhou stranu není jednoduché používat neregistrovaný preparát. Rozumné řešení vidím v tom, že by se udělala rozsáhlá klinická studie na větším počtu pacientů, kdy obě strany vědí, že jdou do experimentálního preparátu, kterému nějaké to razítko chybí, a vstupují do toho dobrovolně," vysvětlil tehdy nový ministr Arenberger.
Za odvoláním Blatného není ruská vakcína, hlásí premiér Babiš
Premiér Andrej Babiš ve středu vyvrátil, že za koncem Blatného stojí ruská vakcína. "Chci zdůraznit, že to není o Sputniku. Jsou tu nějaké teorie a prezident o něm zase mluvil, není to o Sputniku," prohlásil Babiš s tím, že u Sputniku Česká republika počka na rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky.