Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Boj o dominanci na trhu s byty. Developeři se ostře pustili do návrhu ČSSD na dostupné bydlení

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay.com
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
DOSTUPNÉ BYDLENÍ
Lidé i obce by měli dostat možnost postavit si vlastní bytové domy. S takovým návrhem přišla ČSSD, neboť se bydlení kvůli pořizovací ceně stává čím dál hůře dostupným luxusem. A developeři začali okamžitě křičet a vyhrožovat, že by to naopak ceny ještě zvýšilo.

Kdo má židli, ten bydlí. Bydlení je základní lidská potřeba. Jenže v Česku začíná být problém nejenom s tím, pořídit si do bytu standardní vybavení, jakým je třeba ta židle, ale dokonce už i se samotným bytem. Mladí lidé nebo rodiny, kde oba pracují, se zavazují k hypotékám i na 35 let. Pokud jim ale příjmy nedovolí vlastní bydlení ani za cenu zadlužení, musejí spoléhat na bydlení v nájmu. A volných bytů k nájmu taky není dost. Cesta ze začarovaného kruhu může vést podporou družstevního bydlení či možností, aby i obce mohly stavět bytové domy pro své občany. S takovým návrhem přišla sociální demokracie.

Dostupné bydlení

„Snažíme se do nástrojů bytové politiky doplnit nástroj, který z vlastní zkušenosti znám z jiných zemí, v Evropě obvyklý, a to je dostupné bydlení, které se pořizuje formou nonprofitní výstavby. Ten zákon dává šanci lidem k vlastní iniciativě, to jsou ona družstva, dává šanci obci samotné, že může založit společnost, která bude veřejně prospěšná a nezisková,“ řekl eXtra.cz tvůrce návrhu zákona Ivan Přikryl, bývalý předseda Svazu bytových družstev.

Součástí návrhu zákona o dostupném bydlení je mimo jiné podmínka pro developery, že by měli dát 25 procent bytů obcím pouze za cenu nákladů. A to soukromé investory do staveb nadzvedlo ze židle.

Šéf Asociace developerů Tomáš Kadeřábek by ocenil zjednodušení stavebního řízení. "Chtějí-li politici skutečně pomoci k levnějším bytům, nechť prosadí skutečnou kvalitní a efektivní rekodifikaci stavebního práva. Aby se na povolení nečekalo osm a více let. Ať výstavbu bytů především pro mladé rodiny podpoří daňovými úpravami," prohlásil Kadeřábek. Daňová zátěž na bydlení je podle něj v Česku v porovnání s EU vysoká.

Čtvrtina bytů obcím zdraží pak většinu

O zdražení bytů na úkor návrhu ČSSD promluvil mluvčí developerské společnosti Central Group Ondřej Šťastný. „Nemáme problém byty v každém novém projektu nabídnout přednostně městu, ale to by je muselo koupit za běžnou tržní cenu sníženou maximálně o množstevní slevu. Pokud by město mělo získat až čtvrtinu bytů za výrazně nižší než tržní cenu, logicky by se to projevilo ve zvýšení cen ostatních bytů,“ uvedl Šťastný.

Vzroste korupce, straší odborník

V tom jej podpořil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Pokud by developer dosáhl u čtvrtiny stavěných bytů nulové marže, musel by o čtvrtinu zvýšit marži u ostatních bytů. Výsledkem by tedy bylo citelné zvýšení ceny tržně prodávaných bytů. Za problém bych považoval i celkové pokřivení cenových relací na trhu, které by se mohlo stát podhoubím pro spekulace a korupci,“ doplnil.

Vlastnictví nemusí být doménou

Ivan Přikryl svůj návrh zákona o dostupném bydlení brání. "Není žádný důvod, aby se Česká republika stala výhradní doménou jedné formy bydlení, kde podstatná část klientů jsou zahraniční investoři. Zbytnělé vlastnické bydlení a neexistence levnějšího sektoru trh narušuje. Ukvapená reakce svědčí o tom, že investoři zvyklí na své dominantní postavení kritizují model, se kterým se ještě v detailu neseznámili," řekl eXtra.cz Přikryl.

S argumenty developerů nesouhlasí. "Cílem zákona není klást investorům překážky. Ale také nemohou očekávat, že budou výhradním subjektem, který bude na trhu působit," reaguje. A obavy se snaží zmírnit. "Že po přijetí zákona budou trvale stavět 25 procent všech bytů za nákladovou cenu je nesmysl. Jde vždy o provázaný vztah. Obec může investorům v atraktivní lokalitě umožnit výstavbu a podle své úvahy pak pro potřeby obce může žádat uvedené procento bytů levných," dodal.

O tom, že by možnost, kterou chce ČSSD zákonem lidem dát, někdo využil, je přesvědčen starosta středočeské Lysé nad Labem Karel Otava. „Myslím, že by to využili hlavně mladí lidé. Protože cena pozemku a výstavba rodinného domku tak neskutečně stoupla, že hypotéku splácejí do 50 i 60 let, možná až do důchodu. A to jim nepřeji. Proto bychom jim dostupné bydlení chtěli umožnit,“ uvedl pro eXtra.cz Otava.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy