Jana Fabiánová se z traumatu z napadení Cimickým nevzpamatovala. Na jeho nechutné praktiky nezapomněla
Dcera zesnulé české pěvecké hvězdy Nadi Urbánkové zpěvačka Jana Fabiánová nepřestává bojovat za spravedlnost pro oběti agresora, známého psychiatra Jana Cimického, který před lety napadl i ji. V rozhovoru pro eXtra.cz prozradila, jak se s traumatem vyrovnává, a představila nový pořad, který bude mít premiéru už příští týden.
Musela mlčet
Zpěvačka Jana Fabiánová, dcera slavné české zpěvačky Nadi Urbánkové, která navždy odešla do hudebního nebe loni v únoru, již brzy pustí do světa nový projekt Trauma show aneb Svépomocná talk show. K tomu ji především inspirovala její zkušenost se sexuálním napadením ze strany slavného českého psychiatra Jana Cimického.
První díl pořadu proběhne již příští týden, 18. dubna, v Divadle Na prádle. "Naším hostem bude Denisa Nesvačilová a tématem je sebepřijetí a atopický ekzém. Vím, že je to netradiční téma, ale atopický ekzém trápí 20 % obyvatelstva a například v naší branži je to velké tabu. Herečky, které mají takovou nemoc, to mají těžké. Zažívají diskriminaci, šikanu a je dobré se o těchto věcech bavit," popsala pro eXtra.cz usměvavá umělkyně.
Jana se mimo jiné rozpovídala o svém traumatu, kterým prošla v ordinaci slavného psychiatra celebrit. Ačkoli o sexuálním napadení ze strany Cimického veřejně promluvila až po dvaceti letech, nikdy to netajila. "Svým nejbližším jsem to ihned řekla, ale bohužel tehdy byla jiná doba a moje maminka se o mě strašně bála, kdybych šla na policii," vysvětlila dcera Urbánkové. "Ta mentalita kolem roku 2000 byla úplně jiná a prosila mě, abych to nenahlašovala," dodala.
Doporučené video: Rozhovor s Janou Fabiánovou o mamince
Zpěvačka to tehdy řekla i své lékařce. "Myslela jsem si, že doktoři mohou tu tematiku nějak posunout dál, že se to někam nahlásí, někam se to dostane, prověří se to, ale to se tehdy také nedělo," posteskla si Fabiánová s tím, že v naší republice jsou v tomto směru zásadní systémové mezery, kvůli kterým se takové kauzy často ani nedostanou do povědomí širší veřejnosti.
Není to za ní
Během let svou zkušenost sdílela a snažila se bojovat za spravedlnost. "Na to se nedá úplně zapomenout, a teď, když jsem promluvila, tak jsem promluvila proto, že mi přišlo absurdní, aby lidi, kteří ubližují druhým z pozice moci, získávali v naší zemi státní vyznamenání. To prostě nejde," řekla s tím, že se jí ani po letech ještě neulevilo.
Po jejím statečném vystoupení a zveřejnění kauzy se začaly ozývat i další oběti. "Začali se mnou komunikovat lidé i z dalších kauz a já jsem si uvědomila, kolik vlastně takových případů je a jak veliký je to problém," uvedla statečná bojovnice proti bezpráví a násilí páchaném na bezmocných ženách. "Naštěstí se o těch věcech začíná mluvit, takže nás lidi začínají brát vážně," dodala.
Podle Jany oběti stále slýchají argument, proč to neřekly dřív. "Problém není v oběti, ale v tom agresorovi, systému a lhostejnosti druhých. Tam si myslím, že jsou důležité změny," řekla svůj názor Jana, která v pražské Lucerně uspořádala slavnostní vzpomínkový koncert na maminku Naďu Urbánkovou.