Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Bouřlivá debata ve Sněmovně: Poslanci nepodpořili práva homosexuálů, ale omezili kojenecké ústavy

Bouřlivá debata ve Sněmovně: Poslanci nepodpořili práva homosexuálů, ale omezili kojenecké ústavy
Zdroj: profimedia.cz
poslanecká sněmovna

Poslanci se na své páteční schůzi dostali k ožehavým tématům. Hlasování o posílení práv homosexuálů, kteří by mohli vzít do své péče děti, neprošlo o tři hlasy. Naopak omezení kojeneckých ústavů prošlo.

Dva měsíce před parlamentními volbami se ve Sněmovně poslanci dohadovali o dvou důležitých zákonech. Jeden z nich by dal více práv homosexuálním párům žijícím v registrovaném partnerství. Konkrétně by jim mohlo být svěřeno dítě do pěstounské péče. Tuto možnost by nově měly i nesezdané páry.

Chyběly tři hlasy

Tento návrh, který si vzala za svůj poslankyně ANO Karla Šlechtová, však nakonec neprošel. K jeho schválení chyběly tři hlasy. Konkrétně pro něj hlasovalo 54 ze 113 přítomných poslanců. Pro schválení však bylo potřeba 57 hlasů.

„Poslanci a poslankyně měli možnost dokázat, že narovnání alespoň některých práv pro gay a lesbické rodiny a jejich děti v pěstounské péči myslí vážně a že jim v první řadě jde o zajištění skutečné rodiny a důstojného zázemí. Děti se staly oběťmi jejich pokrytectví,“ uvedl pro server iDnes.cz Filip Milde ze sdružení Jsme fér, prosazujícího rovná práva pro homosexuály.

Pro zákon hlasovala většina klubu ANO, Piráti a tři sociální demokraté. Proti byli poslanci za ODS, KDU-ČSL, SPD, KSČM a část ANO se zdržela.

Konec kojeneckých ústavů prošel

Naopak zákon o omezení kojeneckých ústavů byl schválen. Právě o něm se v dolní komoře rozhořela nejširší debata. "Pro malé děti jsou ústavy poškozující," uvedla poslankyně Pirátů Olga Richterová.

Proti rušení kojeneckých ústavů vystupovali nejčastěji komunisté. Podle Hany Aulické Jírovcové (KSČM) je ústavní zařízení v některých případech poslední možnost, kam může být dítě umístěno. Poukazovala také na to, že v Česku není dostatek kvalitních pěstounů. Snahu o zrušení kojeneckých ústavů označila Aulická Jírovcová za předvolební populismus.

Úprava předpokládá, že od roku 2025 nebudou moci být umisťovány do ústavní péče děti do tří let věku kromě dětí s těžkým zdravotním postižením a dětí umísťovaných v sourozeneckých skupinách do školských dětských domovů. Dětské domovy pro děti do tří let věku v nynější podobě ztratí podle zdůvodnění své opodstatnění v systému. "Vznikne příležitost je transformovat na preventivní a podpůrné služby pro biologické a náhradní rodiny," stojí v materiálu.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy