Bouřlivá diskuze ve vládě: Češi by mohli mít právo na obranu se zbraní
Původně se očekávalo, že se k celé situaci vládní koalice postaví neutrálně, nakonec však většina změnila názor včetně ministra obrany Lubomíra Metnara. Podle jeho slov došlo ke změně názorů kvůli vývoji bezpečnostní situace v Česku.
Listinu základních práv a svobod by tak podle Senátu měla kromě práva na život obsahovat i ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon". A to i přesto, že Česká republika dlouhodobě patří mezi nejbezpečnější státy světa.
„Území Čech, Moravy a Slezska lze z dlouhodobého hlediska považovat za relativně bezpečné, přesto však dochází k individuálnímu násilí. Zbraní může být vše, čím lze učinit zásah vůči lidskému tělu důraznější. Může to být chladná zbraň (nůž, sekera), jejichž držení zpravidla zákon neomezuje, anebo střelná zbraň,“ stojí v důvodové zprávě. Nejde tak o zákon, který by povolil držení střelných zbraní, jak by se někomu mohlo na první pohled zdát.
Senátu ale hlavně vadí kontroverzní směrnice EU, která omezuje vlastnictví zbraní včetně legálně držených. I proto se senátoři snaží zavést do listiny ustanovení, které říká, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Podle předsedy senátorů Martina Červíčka by to mělo ztížit snahu Evropské unie o odzbrojování.
Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové bylo projednávání velice bouřlivé. Doplnění ústavy má totiž kritiky z řad opozice. Podle nich jsou změny nadbytečné, protože právo na obranu řeší stávající legislativa adekvátně.