Británie se loučí se svou Železnou lady: Na pohřeb za 10 milionů liber téměř nikdo nepřišel!
Nejpřísnější a nejtvrdší politička Velké Británie, Margaret Thatcher (†87), má dnes za sebou svou poslední cestu. Anglie se loučí se svou Železnou lady, jedinou ženou, která dokázala žulovým pohledem a přesně mířeným slovem umlčet nejednoho velkého státníka, stejně tak jako zvednout nevoli či nadšení lidu.
První a jediná premiérka Velké Británie má dnes ceremoniální pohřeb v katedrále svatého Pavla a poslední hold této velké ženě přišly vzdát všechny důležité hlavy světa, včetně královny Alžběty a jejího manžela, avšak v ulicích je poněkud nečekaně poloprázdno.
Ačkoliv obdivovatelé její pravicové politiky dokonce u katedrály nocovali, aby na poslední cestě doprovodili svou hrdinku, policie a bezpečností složky v ulicích mají méně práce, než se očekávalo.
Průvod lafety s ostatky Železné lady se dá popsat jako rozpačitý. Ačkoliv se baronce Margaret dostalo z jejího postavení a zásluh ceremoniálního pohřbu, který byl podle protokolu schválen královnou, Londýňané ho dvakrát neprožívají. Spousta lidí dnes šla do práce a rozhodně by se nedalo říct, že celé město truchlí. Stejně jako se očekávaly davy ctitelů, očekávaly se i davy odpůrců, kteří chtěli slavit Margaretinu smrt a házet na její rakev vejce a mléko. Ani jedno se však nenaplnilo a k žádným prorokovaným potyčkám nedošlo, jen občas se v ulicích ozývají ovace nebo nenávistné bučení.
Pohřeb Margaret přesto doprovázejí vášně v tom, na kolik celá paráda přijde. Ceremonie stojí na 10 milionů liber, což zvedá vlny kritiky mezi Angličany. Železná lady totiž sama během své vlády těžce zkrouhla státní rozpočet a přestala bezhlavě rozdávat miliony odborářům. Krutě potlačila v roce 1985 hornickou stávku na severu Anglie a zatrhla dotace na mléko zdarma do škol. Její odpůrci jí vyčítají, že mnoho lidí během své vlády uvrhla do chudoby, pro pravicově smýšlející občany a politiky je však vzorem rozumné hospodářky.
Ať je to jak chce, dneškem končí cesta jedné z nejvýznamnějších žen historie, které se nejen povedlo dobýt slavné číslo 10 v Downing Street, ale i změnit zejména náš evropský svět. Bez ní by železná opona nepadla. Takže díky, Železná lady.