Brusel chce po Babišovi zpátky peníze kvůli střetu zájmů: Jde o stovky milionů korun
Agrofert, který vlastní premiér Andrej Babiš, dostával od února 2017 nemalé dotace, ačkoliv stále prosperoval. Evropská komise to z toho důvodu bere tak, že je Babiš ve střetu zájmů, a audit navíc přišel s tím, že v Česku neprobíhala řádná kontrola toho, kam dotace opravdu šly.
"Pan Babiš se aktivně podílel na realizaci unijního rozpočtu v České republice. Má přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert. Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert," píše se v dokumentu, který přinesl web Seznam Zprávy.
Česko může vrátit peníze
Ve zprávě je dále uvedeno, že Babiš jako ministr financí přijímal ta rozhodnutí, která se Agrofertu týkala. Dá se tedy říci, že byl jeden z těch, který rozhodoval o tom, kolik, kam a proč půjdou peníze z unijních dotací. Je zřejmé, že se evropské dotace určené pro podniky ze svěřenských fondů premiéra budou muset vrátit.
"Dotace proto byly poskytnuty neoprávněně. Mělo by tedy dojít ke 100% finanční opravě všech souvisejících výdajů, které byly již nahlášeny komisi v souvislosti s těmito operacemi, a související příspěvky z veřejných zdrojů z těchto programů by měly být také zrušeny. Celková hodnota (příspěvek z fondů EU) 17 operací, které jsou tímto dotčeny, činí 282 milionů korun," uvádí audit.
Auditoři nalezli dalších několik chyb i v předchozích letech, proto by se mělo do Bruselu vrátit zhruba 450 milionů korun, které byly Agrofertu vyplaceny. Auditoři navíc doporučují, aby byly vráceny i peníze, které Agrofert získal z českého státního rozpočtu. Může jít o stovky milionů korun. Prověří se všechny dotace od 9. února 2017 včetně ze všech dotčených operačních programů pro období 2014–2020.
Babiš se tím nevyhnul střetu zájmů
Podle Bruselu se Babiš převedením Agrofertu do svěřenských fondů nevyhnul střetu zájmů. Má podle nich stále zájem o to, aby firma prosperovala. "Andrej Babiš je skutečným vlastníkem firem skupiny Agrofert a od února 2017 dvou svěřenských fondů, které plně ovládá a má proto přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert," píší auditoři.
V závěru dokumentu stojí, že v kontrolním mechanismu "docházelo k závažným nedostatkům ve fungování řídících a kontrolních systémů". Dotace kontrolují dva úřady - Auditní orgán, který spadá pod ministerstvo financí, a Národní orgán pro koordinaci na ministerstvu pro místní rozvoj.
Obě ministerstva jsou pod hnutím ANO, které vede právě Andrej Babiš. Auditoři v dokumentu píší, že by se mělo zlepšit fungování jmenovaných systémů, aby byly odhaleny všechny případy porušování. Zajistí se tím, že v budoucnu se neudělí dotace tam, kde by byl střet zájmů.