Brutální selhání německých úřadů! Předstíral, že je uprchlík, a všechno mu prošlo!
Shams Ul-Haq se registroval v Dortmundu v roce 2015 pod jménem Abdul Chán Ahmed. V ubytovně v Dortmundu se seznámil s imigranty, kteří svévolně cestují po Evropě už nějakou dobu. O drogy nebo jídlo prý na ubytovně nebyla nouze.
Dále se přesunul do Ummy, kde se při snímání otisků vymluvil, že je mu zle Úřednice mu sdělila, že může přijít další den. Stejný postup opakoval několikrát. A příběh pokračuje ještě absurdněji.
V Brémách na něj čekala kolegyně Nadja, která se měla vydávat za jeho snoubenku. Úřadům namluvili, že se seznámili v uprchlickém táboře ve Vídni a společně se přemístili do Německa. Úřady si měly jejich historku ověřit, případně je vyslat zpět do Rakouska. Nic takového se ovšem nestalo. Nikdo na nic nepřišel, ani když mu již poněkolikáté snímali otisky prstů
Pár byl poté poslán do Karlsruhe, kde se seznámil se stoupenci IS. V této ubytovně též nebylo těžké sehnat drogy.
Všechno prasklo až v další ubytovně v Mnichově, kde byl konečně předveden k výslechu. Vymyslel si však dojemný příběh o falešné identitě kvůli šikaně ze stran dozorců z předchozí ubytovny
Z výslechu už se na ubytovnu ale nevrátil, odkryl svou identitu a nenechal si ujít tiskovou konferenci s Angelou Merkel Samozřejmě se jí zeptal, zdali je ještě možné, aby imigranti vystupovali pod více totožnostmi. „Máme otisky prstů, máme propojený systém dat. Už to nejde,“ tvrdila kancléřka.
Shams Ul-Haq není jediný, komu se podařilo nějakou dobu vystupovat pod falešnou totožností. Podle všeho to dokáže většina imigrantů. Rekordní počet totožností je 14, ty využíval Anis Amri, tuniský útočník z berlínského vánočního trhu.