Budou volební sázky opět trhat rekordy?
Zatímco zájem voličů o všechny druhy voleb dlouhodobě opadá nebo v lepším případě stagnuje, z pohledu sázkových kanceláří to naopak vypadá, že se lidé o volby zajímají rok od roku více a více.
Na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017 vsadili lidé více než 100 milionů korun, což bylo dvakrát více než v případě prezidentských voleb v roce 2013, které v tomto ohledu držely pomyslný rekord. A prezidentské volby si svůj rekord opět vzaly zpět v roce 2018. Na souboj kandidátů, který vyvrcholil vítězstvím Miloše Zemana nad Jiřím Drahošem ve druhém kole, přijaly české sázkové kanceláře sázky v celkové hodnotě přes 185 milionů korun. A dá se předpokládat, že u sázejících nezůstanou pozadu ani letošní parlamentní volby. Škoda, že politické strany neumí přitáhnout lidi k volbám stejně jako sázkové kanceláře, napadne asi při pohledu na tahle čísla nejednoho demokrata.
Zatímco pro někoho jsou předvolební sázkové kurzy příležitost, jak zpeněžit své schopnosti odhadnout konečné výsledky, pro někoho mohou být naopak poměrně spolehlivou alternativou k předvolebním průzkumům. Řada lidí považuje klasické předvolební průzkumy za “cinknuté”, a i když v případě zavedených sociologických agentur je taková možnost dost nepravděpodobná, dost často můžeme mít z jejich modelů pocit, že se mění podle toho, kdo si je zrovna objednal.
U bookmakerů sázkových kanceláří je jasná motivace odhadnout výsledek co nejpřesněji. Každá chyba stojí sázkovku peníze. Současné sázkové kurzy na parlamentní volby jsou také poměrně ve velké shodě s posledními předvolebními průzkumy. Tipsport predikuje vítězství hnutí ANO s 27,5 % hlasů, poslední dva velké průzkumy Babišově hnutí přisuzují 25 % (Data Collect) a 32,4 % hlasů (STEM). Kdo si na ANO vsadil na jaře, když bylo podle průzkumů i kurzů až druhé na pásce za koalicí Piráti-STAN, může být teď (se svou sázkou) spokojený.
I sázkové kurzy mají ale v případě předvolebních odhadů své limity. Sázkové kanceláře totiž při vypisování kurzu neberou v úvahu jen reálnou pravděpodobnost daného výsledku. Zohlednit musí i kolik peněz je na jednotlivé možnosti vsazeno. Pokud sázkaři preferují jednu možnost více, než odpovídá reálným předpokladům (například vítězství české hokejové nebo fotbalové reprezentace), kurzy se tomu musí přizpůsobit. A to samé platí i u politických sázek.
Jak předvolební průzkumy, tak kurzy sázkových kanceláří je vždy třeba brát s rezervou. I když se jejich autoři budou snažit o co největší přesnost, stále půjde jen o odraz momentální nálady mezi voliči. A nálada se může změnit i dva týdny před volbami.